Super League 2: Έπιασαν κορυφή ΑΕΛ, Πανιώνιος – Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Η ΑΕΛ σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στη Super League 2, επικρατώντας άνετα με 3-0 απέναντι στον Διαγόρα Ρόδου. Την ίδια στιγμή, η Παναχαϊκή πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα AKTOR Β. Σημαντική νίκη για τον Πανιώνιο, 1-0 τα Χανιά.

Φωτό από την αναμέτρηση Πανιώνιος-Χανιά 1-0 (ΠΑΕ Χανιά)

Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά τη φετινή σεζόν στη Super League 2, καθώς σημείωσε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στον Α’ Όμιλο, επιβεβαιώνοντας τις υψηλές της φιλοδοξίες. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε άνετα με 3-0 του Διαγόρα Ρόδου στο γήπεδό της, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το σκορ άνοιξε στο 25ο λεπτό ο Πασάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα στο 59′. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Στίνα στο 63′, με τους «βυσσινί» να κυριαρχούν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Α’ Ομίλου, ο Μακεδονικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, κερδίζοντας 1-0 τον Καμπανιακό με γκολ του Παναγιωτούδη στο 15′, φτάνοντας τους 4 βαθμούς σε δύο αγώνες. Η Καβάλα και ο Εθνικός Κεραμιδίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0, παίρνοντας τον πρώτο τους βαθμό στη σεζόν.

Στον Β’ Όμιλο, η Παναχαϊκή πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 1-0 του Astera AKTOR Β στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρόβας στο 63′, μόλις έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι ως αλλαγή. Καθοριστική στιγμή του αγώνα ήταν η αποβολή του Γραμματικάκη στο 53ο λεπτό, που άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες και έδωσε την ευκαιρία στην Παναχαϊκή να κυριαρχήσει.

Νωρίτερα, πρώτο τρίποντο και για τον Πανιώνιο, ο οποίος νίκησε με 1-0 τα Χανιά στη Νέα Σμύρνη.

Σημαντική αναμέτρηση αύριο στην Καλαμάτα, όπου η Μαύρη Θύελλα θέλει να διπλασιάσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα κόντρα στον Παναργειακό.