ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2: Εκδίκηση για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο με ανατροπή! (+videos)

Παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 60ό λεπτό, η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να επικρατήσει στην Κρήτη με 2-1, παίρνοντας εκδίκηση για τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τον ΟΦΗ

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά. Στο 18′, όταν ο Μπαΐνοβιτς εξαπέλυσε ένα όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, νικώντας τον Τσάβες και ανοίγοντας το σκορ.

Η μοναδική αξιόλογη φάση του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 35′, με ένα σουτ του Ντίας από πλάγια θέση, που πέρασε οριακά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυνατό ρυθμό. Ο Φούντας έδωσε ιδανική πάσα στον Σενγκέλια στο 48′, αλλά εκείνος αστόχησε.

Στο 51′ και στο 53′, ο Ντίας απείλησε δύο φορές, με τον Χριστογεώργο να αντιδρά αποτελεσματικά. Στο 58′, οι Κρητικοί είχαν μια μεγάλη ευκαιρία με τα σουτ των Σενγκέλια και Γκονζάλεθ, τα οποία δεν βρήκαν στόχο.

Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 65′, όταν ο Στάγιτς κέρδισε τους αμυντικούς στον αέρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιάβα, κάνοντας το 1-1.

Ωστόσο, οι παίκτες του Πετράκη δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 82′ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με ένα απίστευτο αυτογκόλ του Χριστόπουλου, που προήλθε από προβολή σε σέντρα του Μπελεβώνη.

Παρά την πίεση του ΟΦΗ για να σώσει έστω έναν βαθμό, το 2-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

ΟΦΗ (Δέλλας): Χριστογεώργος, Γκονζάλες (85′ Μαρινάκης), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Κουτεντάκης (70′ Αποστολάκης), Μπαΐνοβιτς (84′ Ριέρα), Φούντας (67′ Μπάκιτς), Νους, Σενγκέλια, Γιουνγκ (67′ Σαλσέδο)

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας, Τορεχόν (69′ Μπελεβώνης), Πέρες (69′ Λουίς), Μπουζούκης (46′ Ρόα), Λιάβας, Ντίας (78′ Νικολάου), Λομονάκο (69′ Μαϊντέβατς).