ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Ο Γκαρθία έβαψε κίτρινο το ντέρμπι

Χάρις σε τέρμα του Ισπανού μεσοεπιθετικού ο Άρης κέρδισε ένα ακόμη ντέρμπι επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 0-1 στην Τούμπα!

Με αρκετά λάθη και χωρίς τη μεγάλη φάση ξεκίνησε το ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη στην Τούμπα, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ήρθε στο 24ο λεπτό, όταν ο Ζίβκοβιτς έδωσε μια πάσα στον Ότο, ο οποίος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε. Λίγο αργότερα, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε κοντά στο γκολ, όταν ο Τάισον πάσαρε στον Τισουντάλι, όμως η προσπάθεια του τελευταίου βρήκε το δοκάρι. Στο 34ο λεπτό, ο Άρης απάντησε με τον Ντιαντί να σουτάρει, αλλά ο Κοτάρσκι έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Τέσσερα λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά, όταν ο Ότο έκανε νέο γύρισμα, αλλά το διαγώνιο σουτ του Κωνσταντέλια πέρασε άουτ. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ: πρώτα με τον Κωνσταντέλια, του οποίου το σουτ κατέληξε κόρνερ, και στη συνέχεια με τον Μιχαηλίδη, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση του Ζίβκοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, διατηρώντας το 0-0 στο τέλος του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά και στο 51ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, με το πλασέ του Τάισον να περνά λίγο άουτ. Ωστόσο, στο 57ο λεπτό, ο Άρης αντέδρασε, όταν ο Ντιαντί μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, με τον Μορόν να εκτελεί και την μπάλα να κοντράρει στον Μπάμπα, αναγκάζοντας τον Κοτάρσκι να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 62ο λεπτό, η ποιότητα του Γκαρθία έλαμψε, καθώς απέφυγε τους αντιπάλους του και με ένα τεχνικό σουτ στην κλειστή γωνία έκανε το 1-0. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να ισοφαρίζει στο 70ο λεπτό με τον Κωνσταντέλια, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς η μπάλα είχε βγει εκτός πριν το γύρισμα του Ότο. Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Ντεσπότοφ, ο Κεντζιόρα έστρωσε την μπάλα στον Μπάμπα, ο οποίος, αν και από κοντινή απόσταση και με κενή εστία, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Άρη να φεύγει για δεύτερη φορά συνεχόμενα με τη νίκη από την Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (68′ Καμαρά), Μπακαγιόκο, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (76′ Ντεσπότοφ), Τισουντάλι (68′ Τσάλοφ)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Βέλεθ (45′ Ρόουζ), Μπράμπετς, Φρίντεκ , Μόντσου, Σιφουέντες, Ντιαντί (74′ Σουλεϊμάνοφ) , Γκαρθία (81′ Νταρίντα), Σίστο (74′ Σαβέιρο), Μορόν