Καλαμάτα

4Χ4 η Μαύρη Θύελλα νίκησε με το φτωχό 0-1 τον Παναργειακό, ικανοποίησε στο α΄ μέρος, ο Πίρινεν το γκολ (+pics)

Στο ίδιο έργο θεατές… και στο 4ο φιλικό της Καλαμάτας, αυτή τη φορά με γεύση από νότιο όμιλο της SL2. Οι «μελανόλευκοι» νίκησαν και στο Άργος 0-1 τον Παναργειακό, φτάνοντας έτσι τις 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια την περίοδο της προετοιμασίας, χωρίς να έχουν δεχτεί ακόμα γκολ.

Λόγω υπερβολικής ζέστης ο αγώνας ξεκίνησε 30΄ μετά την αρχικά προγραμματισμένη ώρα έναρξης.

Με το σφύριγμα της έναρξης περίπου 500 άτομα ήταν στις κερκίδες μεταξύ των οποίων καμιά 50αριά φίλοι της Μαύρης Θύελλας που κάθισαν στην κερκίδα των φιλοξενούμενων, απέναντι από την κεντρική εξέδρα του γηπέδου.

Όσο περνάει ο καιρός και τα παιχνίδια, για την καλαματιανή ομάδα βγαίνουν ελπιδοφόρα συμπεράσματα, κανείς δεν πετάει στα σύννεφα, αλλά και κανείς δε μπορεί να παραβλέψει ότι η ομάδα είναι καλή. Άρεσε στο Άργος, ικανοποίησε με το παιχνίδι της και έχει σοβαρά στοιχεία και δυνατότητες που επιτρέπουν αισιοδοξία. Ιδιαίτερα η Καλαμάτα του α΄ μέρους ήταν πολύ καλή, αυτή της επανάληψης θέλει ακόμα το χρόνο της.

Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στα δυο ημίχρονα, ιδιαίτερα στο πρώτο σωστή και συνεχή κυκλοφορία της μπάλας, κάτω τη μπάλα, πίεση από την  αρχή, σοβαρότητα, Μορέιρα, Πίρινεν ξεχώριζαν χωρίς να υστερούν οι υπόλοιποι, δεν της κάνεις εύκολα φάση και αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια θα είχε πετύχει πολλά γκολ. Στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές σε πρόσωπα και τακτική που δοκιμάζει ο Νίκος Αναστόπουλος, έριξαν το ρυθμό.

Ο Παναργειακός, έπαιξε για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό του και κόντρα σε μια ιδιαίτερα ποιοτική ομάδα, οι παίκτες του ίσως… τρακαρίστηκαν. Σίγουρα θέλει πολύ δουλειά, έχει δρόμο μπροστά του, στο α΄ μέρος δεν απείλησε ποτέ σοβαρά την Καλαμάτα, ισορρόπησε πάντως στην επανάληψη, είχε μια πολύ καλή ευκαιρία να πετύχει γκολ και στο σημείο που την είχε να ισοφαρίσει μάλιστα, σίγουρα ο έμπειρος προπονητής του Γιώργος Βαζάκας, ξέρει καλύτερα από τον καθένα πώς θα διαχειριστεί τα πολλά νέα πρόσωπα που έχουν έρθει στο Άργος, για να παρουσιαστεί η ομάδα όταν πρέπει ανταγωνιστική.

Στο α΄ ημίχρονο, ο Αναστόπουλος παρέταξε την Καλαμάτα με το κλασσικό 3-5-2. Κότσαρης κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά Ουές, αριστερά Βαλεριάνος. Πίρινεν, Τσελεπίδης, Στρούγγης η 3άδα στην άμυνα. Κατάλντι, Ξενιτίδης στον άξονα, Μορέιρα (αριστερά), Γρίβας (δεξιά) στα άκρα, Αλγκαρανάζ κορυφή στην επίθεση.

Η Καλαμάτα, για ένα ακόμα παιχνίδι μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και το σκορ θα μπορούσε άνετα να ήταν 0-2 στο πρώτο 10λεπτο, αλλά ο Γρίβας στάθηκε μοιραίος δυο φορές. Την πρώτη ο Αλγκαρανάζ στο 3ο λεπτό, τη δεύτερη ο Μορέιρα στο 7΄, έβγαλαν καταπληκτική πάσα, πάρε βάλε στον Γρίβα που όμως και στις δυο περιπτώσεις από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Παναργειακού.

H Καλαμάτα συνέχισε να πιέζει και να ζητάει το γκολ, το οποίο πέτυχε με τον Πίρινεν σε στημένη φάση στο 21΄. Ο Μορέιρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Φιλανδός έγινε αποδέκτης και έγραψε το 0-1. Στο 30’ ο Κότσαρης αντικαταστάθηκε από τον Λαδά. Ο Αλγκαρανάζ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν μπόρεσε από καλή θέση να σκοράρει, η Καλαμάτα είχε και κάνα δυο καλά σουτ ακόμα προς την εστία, γενικά ήταν κυρίαρχη στο α’ μέρος, απέναντι σε ένα Παναργειακό που δε μπόρεσε να την απειλήσει, είχε Μορέιρα κινητήριο μοχλό, άρεσε, φτωχό το σκορ υπέρ της, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 0-1.

Στην επανάληψη, άλλαξαν πολλά πρόσωπα και ο Αναστόπουλος παρέταξε ένα 4-3-3 με παραλλαγές. Δεξιά Στίκα, αριστερά Κωνσταντινόπουλο, στόπερ Πίρινεν, Στρούγγη στην άμυνα, αμυντικό χαφ τον Ουμπέντα, μπροστά στο κέντρο δίπλα-δίπλα Κατάλντι, Ντιγκινί (σε θέση μέσα δεξιά) στην επίθεση Φρίμπονγκ δεξιά, Παμλίδης αριστερά, Μπαράλες σέντερ-φορ.

Στο διάστημα αυτό το ματς ήταν πιο ισορροπημένο και με αργό ρυθμό, ανέβασε την απόδοσή του ο Παναργειακός, οι αλλαγές διαφοροποίησαν τα πράγματα στην Καλαμάτα, που εξακολουθούσε πάντως να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν έκανε φάσεις. Οι πολλές σταδιακά αλλαγές, μετρίασαν το θέαμα και την ποιότητα.

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Καραργύρης, Ροκάι, Αλιατίδης, Πρίκας, Παναγιώτου, Τσάνι, Τζαϊτέ, Μπρένερ, Καρντόζα, Κονέ, Μιλτιάδης. Έπαιξαν και οι: Συνοδινός, Καρυπίδης, Σάλα, Καρέλης, Σαάντο, Καμγκά, Κωστίκα, Τσιώλης, Τσιράκης, Χατζηδημητρίου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Αναστόπουλος): Κότσαρης (30’ Λαδάς – 68’ Μέντες), Ουές (46΄Στίκας), Βαλεριάνος (46’ Κωνσταντινόπουλος), Πίρινεν, Τσελεπίδης (46΄Ουμπέντα), Στρούγης, Ξενιτίδης (46΄Ντιγκινί), Κατάλντι (68΄ Ριένστρα), Γρίβας (46’ Φρίμπονγκ), Μορέιρα (46’ Παμλίδης), Αλγκαρανά (46΄Μπαράλες).

Oι φωτογραφίες από το site του Παναργειακού (EUROKINISSI – Βασίλης Παπαδόπουλος)