Η Εθνική ομάδα αγωνίστηκε σκληρά, αλλά δεν κατάφερε να αντέξει απέναντι στους Γερμανούς (+videos)

Η Ελλάδα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην ισχυρή Γερμανία, παίρνοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων στην πρώτη περίοδο. Ωστόσο, έμεινε από δυνάμεις και πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 76-63 και να αποκλειστεί από τη συνέχεια των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, παίζοντας με συγκέντρωση και ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι παίκτες μας επέλεξαν σωστές επιθέσεις, με τους Μήτογλου και Γουόκαπ να σκοράρουν από κοντά, ενώ η άμυνα μας ανάγκασε τους Γερμανούς να ξεκινήσουν με 1/6 σουτ…

Οι Αντετοκούνμπο και Παπανικολάου έφεραν την Ελλάδα στο +8 (10-2) μέσα σε τέσσερα λεπτά, αναγκάζοντας τον προπονητή της Γερμανίας, Γκόρντον Χέρμπερτ, να καλέσει τάιμ άουτ.

Η Εθνική μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Γιάννη και τον Καλάθη να συνεργάζονται άψογα, φτάνοντας στο +12 (16-4) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Γιάννης έκανε το 18-6 στο 6ο λεπτό, αλλά όταν βγήκε από το παιχνίδι, η ομάδα μας έχασε τη συγκέντρωσή της και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Έμεινε χωρίς πόντο για πάνω από τρία λεπτά, αλλά οι Γερμανοί δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία, και το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ελλάδα μπροστά 21-11.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές βρήκαν ρυθμό στην αρχή της δεύτερης περιόδου, εκμεταλλευόμενοι το κακό διάστημα της Εθνικής μας. Ο Μόριτζ Βάγκνερ, από τον πάγκο, έδωσε λύσεις στους Γερμανούς, οι οποίοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 5-0, μειώνοντας σε 21-16. Παρά την καλή εμφάνιση των Μήτογλου και Γουόκαπ, οι Γερμανοί ανέβασαν την απόδοσή τους, ενώ οι Έλληνες διεθνείς άρχισαν να χάνουν τα σουτ τους. Η διαφορά μειώθηκε σταδιακά, και δύο λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν 33-32. Οι Γουόκαπ και Καλαϊτζάκης έδωσαν προσωρινά ανάσα στην Εθνική (36-32), αλλά οι Γερμανοί με ένα σερί 4-0 ισοφάρισαν στους 36 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σρέντερ σκόραρε τρίποντο από τη γωνία, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στη Γερμανία (39-36). Οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, αλλά οι Έλληνες διεθνείς αντέδρασαν με μεγάλα τρίποντα, ανακτώντας τον έλεγχο του αγώνα. Στο 24ο λεπτό, η Ελλάδα ήταν μπροστά με 47-42, χάρη σε δύο τρίποντα του Γουόκαπ και ένα του Παπανικολάου. Ωστόσο, η Γερμανία απάντησε με δικό της σερί, παίρνοντας πάλι το προβάδισμα. Οι Μπονγκά και Φρανζ Βάγκνερ πέτυχαν κρίσιμα σουτ, οδηγώντας τους Γερμανούς σε σερί 8-0, φέρνοντάς τους μπροστά με 50-47. Η Εθνική μας έμεινε χωρίς πόντο για τρία λεπτά, με κακές επιλογές στην επίθεση και αδυναμία να αντιμετωπίσει την άμυνα των Γερμανών. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ισοφάρισε σε 50-50, αλλά τα τελευταία 2:30 της τρίτης περιόδου ανήκαν στους Γερμανούς, που έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 59-52.

Τελικό αποτέλεσμα: Γερμανία 76 – Ελλάδα 63. Η Εθνική μας ομάδα πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αντέξει απέναντι στους παγκόσμιους πρωταθλητές.

**Τα δεκάλεπτα:** 21-11, 36-36, 59-52, 76-63
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/5 τρίποντα), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάις 6 (1/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μόριτς Βάγκνερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σρούντερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμαν 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπστ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 22 (9/12 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 20/32 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 9/11 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 19/28 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/10 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη, 18 φάουλ