Ποδόσφαιρο

Ρεάλ Μαδρίτης-Αταλάντα 2-0: Πρώτη κούπα της σεζόν με Εμπαπέ (+videos)

Ο Κιλιάν Εμπαπέ ξεκίνησε εντυπωσιακά την καριέρα του με τη Ρεάλ Μαδρίτης, σκοράροντας στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι με την ομάδα. Η Ρεάλ επικράτησε με 2-0 επί της Αταλάντα, κατακτώντας έτσι το 6ο UEFA Super Cup στην ιστορία της, με τον Γάλλο αστέρα να παίζει καθοριστικό ρόλο στην επιτυχία αυτή.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγραψε ιστορία, καθώς κατέκτησε το 6ο UEFA Super Cup της ιστορίας της, επικρατώντας με 2-0 της Αταλάντα στον τελικό που διεξήχθη στη Βαρσοβία. Με αυτό το τρόπαιο, η Ρεάλ έγινε η ομάδα με τα περισσότερα Super Cup όλων των εποχών. Τα γκολ της νίκης σημείωσαν ο Βαλβέρδε στο 59ο λεπτό και ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 68ο λεπτό, ο οποίος σκόραρε στο πρώτο του επίσημο ματς με τη φανέλα της “Βασίλισσας”.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλες φάσεις.

Η Αταλάντα έκλεινε αποτελεσματικά τους χώρους και κατάφερε να απειλήσει στο 25ο λεπτό, όταν μια προσπάθεια του Ντε Ρουν κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από κόντρα.

Η Ρεάλ είχε τη δική της ευκαιρία στο τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο Ροντρίγκο βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά η προσπάθειά του επίσης χτύπησε στο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αταλάντα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Πάσαλιτς, αλλά ο Κουρτουά έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Η Ρεάλ απάντησε με γκολ στο 59ο λεπτό, όταν ο Βινίσιους βρήκε τον Βαλβέρδε, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 68ο λεπτό, ο Εμπαπέ, στο ντεμπούτο του με τη Ρεάλ, σκόραρε το δεύτερο γκολ, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Μπέλιγχαμ.

Στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ διαχειρίστηκε το παιχνίδι, διατηρώντας τον έλεγχο και την αμυντική της σταθερότητα, φτάνοντας έτσι σε μια ιστορική νίκη και το έκτο UEFA Super Cup.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (89′ Βάσκεθ), Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Μεντί, Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ (89′ Θεμπάγιος), Ροντρίγκο (76′ Μόντριτς), Βινίσιους (88′ Γκιουλέρ), Εμπαπέ (83′ Μπραχίμ).
Αταλάντα (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τζιμσίτι, Χιέν (90′ Παλέστρι), Κολάσινατς (71′ Μπάκερ), Τζαπακόστα (63′ Γκόντφρεϊ), Ρούγκερι, Έντερσον, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς (90′ Μαντσόνι), Ντε Κετελάρε (63′ Ρετέγκι), Λούκμαν.