Λανς – Παναθηναϊκός 2-1: Ο Ιωαννίδης τον κράτησε “ζωντανό” (+videos)

Ο Παναθηναϊκός, παρόλο που η Λανς έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 22ο λεπτό λόγω της αποβολής του Μεδίνα, γνώρισε την ήττα με 2-1. Τώρα, η πρόκριση στους ομίλους του Conference League θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γουίλ Στιλ εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε με δύο γκολ, χάρη στους Φρανκόφσκι (4′) και Σαΐντ (34′). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι με ένα εντυπωσιακό γκολ του Φώτη Ιωαννίδη (53′), που πέρασε όλη την αντίπαλη άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Παρά την ήττα, η πρόκριση στους ομίλους του Conference League παραμένει εφικτή, αν οι “πράσινοι” εμφανιστούν αψεγάδιαστοι στον επαναληπτικό αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τον Παναθηναϊκό, καθώς η Λανς πίεσε από νωρίς και άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη ένα μεγάλο κενό στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 9ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επίθεση. Στο 22ο λεπτό, η Λανς έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Φακούντο Μεδίνα, που πάτησε τον Μπακασέτα, ωστόσο οι Γάλλοι διατήρησαν την υπεροχή και αύξησαν το προβάδισμά τους στο 34ο λεπτό με τον Σαΐντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε το σκορ στο 53ο λεπτό με το εξαιρετικό γκολ του Ιωαννίδη.

Παρά τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας να ισοφαρίσει, η Λανς διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει αλλά χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες, ενώ ένα πέναλτι που κέρδισε ο Πελίστρι στο 86ο λεπτό ακυρώθηκε μετά από εξέταση στο VAR.

Στις καθυστερήσεις, ο Γερεμέγιεφ είχε μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ.
Τελικό σκορ 2-1 υπέρ της Λανς, και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ για την πρόκριση.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (69′ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (84′ Γερεμέγιεφ), Αράο (80′ Λημνιός), Τετέ (69′ Πελίστρι), Τζούριτσιτς (80′ Μαξίμιοβιτς), Μπακασέτας, Ιωαννίδης.
Λανς: Σαμπά, Γκραντί, Ντάνσο, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάδο, Περέιρα (26΄Κουσάνοφ), Σοτοκά, Σαΐντ (72′ Λασκαρίμ).