Πανσερραϊκός-Άρης 0-1: Σεφτέ στις νίκες οι κιτρινόμαυροι

Ο Άρης κυριάρχησε στις Σέρρες και κέρδισε τον Πανσερραϊκό με 1-0, χάρη στο γκολ του Χοσέ Σιφουέντες. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα, δείχνοντας υποσχόμενη εικόνα για τη συνέχεια.

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με εξαιρετικό ρυθμό και απείλησε από νωρίς. Στο 2ο λεπτό, ο Μορόν παρατήρησε ότι ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, Γκουγκεσασβίλι, ήταν εκτός θέσης και προσπάθησε να τον “κρεμάσει” με ένα μακρινό σουτ, που πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ντιαντί έκανε μια ωραία κίνηση από τα δεξιά και πάσαρε στον Μανού Γκαρθία, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Γεωργιανό τερματοφύλακα.
Στο 30ο λεπτό, ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ με ένα ισχυρό σουτ του Μόντσου από εκτέλεση φάουλ, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Γκουγκεσασβίλι. Τελικά, στο 34ο λεπτό, ο Σιφουέντες εκτέλεσε ένα ισχυρό σουτ από μακριά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και δίνοντας το προβάδισμα στον Άρη, παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα να αποκρούσει.
Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και λίγο πριν το ημίχρονο, στο 40ο λεπτό, είχε δύο καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά και πάλι ο Γκουγκεσασβίλι στάθηκε εμπόδιο.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυναμικά, προσπαθώντας να ισοφαρίσει. Παρόλο που είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 76ο λεπτό, ο Άρης σκόραρε με τον Ντιαντί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.
Ο Άρης λίγο έλειψε να “τελειώσει” το παιχνίδι στο 82ο λεπτό, όταν ο Ντιαντί έστειλε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε εντυπωσιακά. Στις καθυστερήσεις, ο Μόντσου δοκίμασε ξανά την τύχη του με ένα σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού ήταν και πάλι έτοιμος, διασφαλίζοντας ότι το σκορ θα παραμείνει 1-0 υπέρ του Άρη.
Ο Πανσερραϊκός, υπό τις οδηγίες του Μιχάλη Γρηγορίου, πάλεψε σκληρά, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ο Άρης του Άκη Μάντζιου πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, εξασφαλίζοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Χαντάκιας, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης (77′ Φαρές), Λιάσος (64′ Περούτσι), Στάικος (64′ Καπτούμ), Σαλαζάρ, Τομάς, Ντέλετιτς (77′ Γκίγκιτς), Χέφτε
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Μπράμπετς, Βέλεθ, Φρίντεκ, Μόντσου, Γκαρθία (74′ Νταρίντα), Σίστο (74′ Σαβέριο), Σιφουέντες, Ντιαντί, Μορόν (89′ Ζαμόρα)