Αστέρας Τρίπολης-Βόλος 0-1: Τον τιμώρησε μέσα στην Τρίπολη

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες και παίρνοντας περισσότερες πρωτοβουλίες. Ωστόσο, η αστοχία του κόστισε, καθώς ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική ουσιαστική ευκαιρία του, σκόραρε και πήρε τη νίκη με 1-0, κατακτώντας τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και απείλησε από νωρίς, με την πρώτη του ευκαιρία να έρχεται μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Μουνιόθ κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Βόλου, όμως τα σουτ των Κρέσπι και Γκαρθία αποκρούστηκαν από τους αμυντικούς. Αν και ο Αστέρας είχε τον έλεγχο, ο Βόλος κατάφερε να σκοράρει πρώτος στο 12ο λεπτό, όταν ο Γκλάβτσιτς βρήκε με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Κόζτα, ο οποίος εκτέλεσε ψύχραιμα για το 1-0. Μετά το γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι ευκαιρίες μειώθηκαν. Μια καλή στιγμή για τον Αστέρα ήρθε στο 39ο λεπτό, όταν ο Γιαμπλόνσκι έκανε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει, με αρκετές προσπάθειες να προέρχονται από μακρινά σουτ και κεφαλιές, αλλά η άμυνα του Βόλου, με τον Μίλετιτς να ξεχωρίζει, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Παρά την επιθετική τους διάθεση, οι παίκτες του Αστέρα δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού, ο Αστέρας πίεσε έντονα με σέντρες, αλλά ο Βόλος άντεξε την πίεση και κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος, κατακτώντας την πρώτη του νίκη στη σεζόν.

Ο Αστέρας Τρίπολης παρατάχθηκε με διάθεση να ελέγξει το παιχνίδι, αλλά ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε την μοναδική του ουσιαστική ευκαιρία και με τη σταθερή άμυνά του κατάφερε να φύγει με το τρίποντο.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (78’ Φαράι), Αλάγκμπε (45’ Ντελί), Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνιόθ, Γιαμπλόνσκι (60’ Ρέτζιτς), Καλτσάς, Κρέσπι (78’ Μάντζης), Μπαρτόλο (60’ Παλάσιος), Άνταμ.
Βόλος (Γκόμεθ): Σιαμπάνης, Καλογερόπουλος, Κορέα, Μίλετιτς, Φεράρι, Μύγας, Γκλάβτσιτς (82’ Δόσης), Κόμπα (73’ Ντε Καμπς), Άλτμαν (82’ Ασλανίδης), Ασεχνούν (66’ Μεντιέτα), Κόζτα (66’ Κόντε)