Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός 1-0: Γλύτωσε το κάζο με Σπόραρ στο 96! (+videos)

Ο Σπόραρ κατάφερε να σκοράρει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη με 1-0 απέναντι στον Λεβαδειακό. Με αυτό το γκολ, οι “πράσινοι” εξασφάλισαν το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στον Λεβαδειακό με γκολ του Σπόραρ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για τον Λεβαδειακό, ο οποίος είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γιαννιώτα, αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός είχε και αυτός τις δικές του ευκαιρίες, με σημαντικότερη στο 23ο λεπτό, όταν ο Τσέριν απείλησε, αλλά ο Γκροφ απέκρουσε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός βρήκε δίχτυα με τον Γιαννιώτα στο 54′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και τελικά, στις καθυστερήσεις, ο Σπόραρ εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Γκροφ και πέτυχε το νικητήριο γκολ, δίνοντας στους «πράσινους» τη νίκη.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μαξ (71′ Μλαντένοβιτς), Μακσίμοβιτς, Τσέριν (76′ Αράο), Μπακασέτας (60′ Τζούριτσιτς), Πελίστρι (60′ Σπόραρ), Μαντσίνι (60′ Τετέ), Γερεμέγεφ.
Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Παπαδόπουλος, Βήχος, Τσάπρας, Κωστή (60′ Τζάλοου), Πλέγας (78′ Μεχία), Μπάλτσι, Πεντρόσο (78′ Ρόμο), Κάσσος, Γιαννιώτας, Όζμπολτ (60′ Συμελίδης).