Στην Κόρινθο ο πρώτος τίτλος της χρονιάς, 4-0 το Λουτράκι στο Super Cup

Με το ευρύ 4-0 επί του Λουτρακίου κατέκτησε η Κόρινθος το Super Cup του νομού για την αγωνιστική περίοδο 2023 – 2024.

Κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα της Κορίνθου, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο και παίζοντας γενικά πολύ καλό ποδόσφαιρο, κατάφερε να προηγηθεί στο 17′ με τον Χαλάτση (1-0) και μέσα σε 4 λεπτά διπλασίασε τα τέρματα, στο 21′, με τον Αλμπάνη (2-0).

Η ομάδα της Κορίνθου συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με πολύ καλή κυκλοφορία και πίεση σε όλο το γήπεδο και μετά από πολύ καλή προσπάθεια του Μαγκάκη κέρδισε πέναλτι το οποίο χτύπησε ο Μπαρμπαρούσης και έκανε τρία τα τέρματα στο 40ο λεπτό (3-0), σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και η Κόρινθος κατάφερε να φτάσει σε 4ο τέρμα στο 88ο λεπτό μετά από μια εκπληκτική προσπάθεια του Μίσκου (4-0).

Γενικά η νικήτρια, έδειξε σε ικανοποιητικό βαθμό ετοιμότητας, δεμένη ομάδα, με επιλογές και λύσεις.

Η Κόρινθος του Πάρη Ανδράλα ξεκίνησε με τους: Διασσινό, Χατζή, Μαγκάκη, Μπιμπισίδη, Νικολάου, Χαλάτση, Παπουλή, Χαρίτο, Μπαρμπαρούσι, Μίσκου, Αλμπάνη.

Αλλαγές έπαιξαν οι:Δερμιτζάκης, Στασινόπουλος, Μαγγανάς, Λάππας, Παπανικολάου.

ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Παντελής Κολλιάκος): Κούτσικος, Αργυρόπουλος, Παινέσης, Δημητρίου, Στρατίκης (65′ Καμαρός), Καλογερόπουλος (46′ Βασίλας), Πέτρου (46′ Κατσούκης), Πετρίδης, Δαμουλιάνος, Παπαγεωργίου (70′ Κορφούζι), Τσέλιος (70′ Κυπαρίσσης)

Και μετά τα πνηγύρια, επιστροφή στην προετοιμασία για τη Γ’  Εθνική, επόμενο φιλικό για την Κόρινθο την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου στο ΔΑΚ Κορίνθου με αντίπαλο την ομάδα του Πανιωνίου. Ο αγώνας θα είναι βραδινός και θα ξεκινήσει στις 19:30.