Άρης – Αστέρας Τρίπολης 1-1: “Τσίμπησε” βαθμό στη Θεσσαλονίκη ο Αστέρας

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει ισόπαλο 1-1. Έτσι, Θεσσαλονικείς και Αρκάδες μοιράστηκαν τόσο τους βαθμούς όσο και τις εντυπώσεις στο άδειο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 3η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστέρα να κερδίζει πέναλτι στο 7ο λεπτό, όταν η μπάλα φάνηκε να χτυπά στο χέρι του Φρίντεκ μετά από κεφαλιά του Ντελί σε κόρνερ του Μπαρτόλο. Ωστόσο, μετά από έλεγχο του VAR, ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του και ο αγώνας συνεχίστηκε.
Η πρώτη καλή φάση ανήκε στον Αστέρα, όταν στο 16′ ο Καλτσάς βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Ο Άρης απάντησε με δύο σουτ του Γκαρθία, στο 24′ και στο 29′, χωρίς όμως να απειλήσει σοβαρά τους τερματοφύλακες μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Δείτε εδώ τα γκολ του αγώνα

Ο Άρης κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 63′ με τον Λορέν Μορόν, που σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Μοντόγια μπήκε από δεξιά στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, με τον Ισπανό επιθετικό να σκοράρει με προβολή. Λίγο αργότερα, ο Μορόν είχε ξανά ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε το σουτ του.
Ο Αστέρας Τρίπολης, όμως, δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε στο 81′. Ο Παλάσιος έκανε κίνηση από αριστερά και γύρισε την μπάλα στον Μουνιόθ, που σημάδεψε το δοκάρι. Ο Ρεγκίς εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.
Οι Αρκάδες έμειναν με δέκα παίκτες στο 90′ μετά την αποβολή του Μάντζη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο (46′ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου (90’+2′ Φετφατζίδης), Σιφουέντες, Ντιαντί, Γκαρθία (74′ Νταρίντα), Σίστο (74′ Ζαμόρα), Μορόν.
Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ντελί, Γκαρθία, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (63′ Τζανδάρης), Μουνιόθ (87′ Ρέντζιτς), Μπαρτόλο (77′ Παλάσιος), Ρεγκίς, Καλτσάς (77′ Ζουγλής), Άνταμ (77′ Μάντζης).