Δήμιος των Κρητικών ο Εθνικός, πέταξε με τριάρα εκτός Κυπέλλου και τα Χανιά

Το καμπανάκι για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, έχει από καιρό χτυπήσει…Απλά στο πρώτο επίσημο παιχνίδι ουσιαστικά της χρονιάς, επιβεβαιώθηκαν οι… φόβοι των φίλων της ομάδας. Εξαιρετικός ο Εθνικός της Γ΄Εθνικής επικράτησε 3-1 των Χανίων στο Μοσχάτο παίρνοντας αυτός το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Εθνικός πάντως αποδεικνύεται δήμιος για τις κρητικές ομάδες, αφού είχε αποκλείσει και τον Α.Ο.Αγίου Νικολάου στην 1η φάση, με το ίδιο μάλιστα σκορ (απίστευτο) μόνο που στην περίπτωση του αγώνα με τον ΑΟΑΝ  το σκορ διαμορφώθηκε στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Ποτουρίδη. Τα Χανιά έδειξαν αντίδραση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν προσωρινά με πέναλτι του Κόλα στο 19ο λεπτό, όμως η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 26′ ο Γεωργούσης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πειραιώτες. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ξανά ο Ποτουρίδης στο 55′ δίνοντας την πρόκριση στον Εθνικό.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Μανδαμαδιώτης, Ζωγραφάκης, Χατζηκυριάκος, Τσατσαρής, Μαλάι, Γεωργούσης, Πολύζος, Ποτουρίδης, Χερέρα, Παπαχρονόπουλος.

Χανιά (Δημήτρης Σπανός): Καλογεράκης, Γκμπενιόν, Μπορταγκαράι, Κυριακίδης, Παχής, Στεπίνσκι, Λεμονής, Τσέλιος, Μανουσάκης, Κόλα, Μάλτσι.