Ιρλανδία – Ελλάδα 0-2: Δύο στα δύο για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς!

Ιωαννίδης και Τζόλης, πέτυχαν εντυπωσιακά γκολ, οδηγώντας την Ελλάδα σε μια σημαντική νίκη με 2-0 εκτός έδρας απέναντι στην Ιρλανδία. Με αυτή τη νίκη, η Εθνική μας ομάδα σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία της στο Nations League υπό την καθοδήγηση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Με μια εξαιρετική εμφάνιση και δύο εντυπωσιακά γκολ από τον Φώτη Ιωαννίδη και τον Χρήστο Τζόλη, η Εθνική Ελλάδας πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ιρλανδίας. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο Nations League, φτάνοντας να ισοβαθμεί με την Αγγλία στην κορυφή του ομίλου.
Από το ξεκίνημα, και οι δύο ομάδες πίεσαν ψηλά, προσπαθώντας να διαταράξουν την ανάπτυξη του αντιπάλου. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε κόρνερ και ο Κουλιεράκης έστειλε την κεφαλιά του ελάχιστα πάνω από την εστία. Στη συνέχεια, στο 26′, ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ και ανάγκασε τον Κέλεχερ σε δύσκολη απόκρουση.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την Ιρλανδία να έχει τις δικές της στιγμές. Στο 41′, ο Ογκμπένε σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 45′ ο Μπράουν έχασε μεγάλη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα στο 50′, όταν ο Ιωαννίδης με ένα καταπληκτικό πλασέ έξω από την περιοχή νίκησε τον Κέλεχερ. Η Ελλάδα διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα, και στο 86′, ο Τζόλης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με εξαιρετικό πλάσε, μετά από κάθετη πάσα του Μπακασέτα, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη νίκη.
Ιρλανδία: Κέλεχερ, Ο’Σέι, Μπρέιντι, Κόλινς, Ομομπαμιντέλε (74΄Ντόχερτι), Ογκμπένε (84΄Ρόμπινσον), Μπράουνε, Σμολμπόουν, Μολάμπι (63΄Φέργκιουσον), Νάιτ (74΄ΜακΆτιρ), Σμόντικς (85΄Άιντα).
Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Σιώπης (88΄Ντόι), Μπουχαλάκης (67΄Πέλκας), Τζόλης (89΄Βαγιαννίδης), Μπακασέτας, Χατζηγιοβάνης (67΄Ζαφείρης), Ιωαννίδης (88΄Παυλίδης).