Champions League: Η ανασκόπηση των αγώνων της Πέμπτης 19/9 (+videos)

Η πρώτη αγωνιστική της League Phase του Champions League έφτασε στο τέλος της, χαρίζοντας μας γκολ στο 90′, ανατροπές και εντυπωσιακές εμφανίσεις από ομάδες που έκαναν το ντεμπούτο τους στη διοργάνωση.

Η εντυπωσιακή διπλή επέμβαση του Νταβίντ Ράγια στον αγώνα Αταλάντα-Άρσεναλ (0-0), η ήττα της Μπαρτσελόνα από τη Μονακό με 2-1 στο Πριγκιπάτο, παίζοντας με δέκα παίκτες από το 11ο λεπτό λόγω της αποβολής του Έρικ Γκαρθία, η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της Μπρεστ στην ιστορία της και η μεγάλη επικράτηση της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Λειψίας με 2-1 χάρη στο γκολ του Χιμένες στο 90′, ξεχώρισαν στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια που ολοκλήρωσαν την 1η αγωνιστική της «νέας εποχής» του Champions League.

Αταλάντα-Άρσεναλ 0-0
Ο Ισπανός τερματοφύλακας της Άρσεναλ, Νταβίντ Ράγια, πραγματοποίησε μια φάση στο 53ο λεπτό που δύσκολα βλέπεις στα γήπεδα. Αρχικά απέκρουσε το πέναλτι του Ρετέγκι με εξαιρετική εκτίναξη στη γωνία του και στη συνέχεια έκανε μια καταπληκτική επέμβαση στην κεφαλιά του ίδιου παίκτη, που φαινόταν βέβαιος για το γκολ. Ο Ράγια, όμως, τον νίκησε για δεύτερη φορά στην ίδια φάση. Η Άρσεναλ, χωρίς να εντυπωσιάσει, κατάφερε να φύγει αήττητη από το Μπέργκαμο, με την Αταλάντα, κάτοχο του Europa League, να χάνει την ευκαιρία για τη νίκη, χάρη στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Ισπανού γκολκίπερ.

Μονακό-Μπαρτσελόνα 2-1
Ο Ζορζ Ιλενικενά πέρασε στο ματς στο 59ο λεπτό και στο 72ο έβαλε το καθοριστικό γκολ που χάρισε στη Μονακό τη νίκη με 2-1 επί της Μπαρτσελόνα. Η αποβολή του Έρικ Γκαρθία μόλις στο 11ο λεπτό επηρέασε σημαντικά την εξέλιξη του αγώνα, ωστόσο οι Καταλανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Γιαμάλ. Παρά την αντίδρασή τους, δεν μπόρεσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το «Λουί ΙΙ». Η Μονακό, επιστρέφοντας στο Champions League μετά από πέντε χρόνια, πέτυχε τη νίκη απέναντι στη μέχρι τότε αήττητη Μπαρτσελόνα με τον καλύτερο τρόπο.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λειψία 2-1
Σε έναν αγώνα απέναντι σε μια καλά οργανωμένη ομάδα, όπως η περσινή Λειψία, η Ατλέτικο κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ στο 90′ με κεφαλιά του Χιμένες. Το τελικό 2-1, με ανατροπή, καθώς οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί νωρίς με γκολ του Σέσκο, αποτελεί μια σημαντική επιτυχία για τους «ροχιμπλάνκος» στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Μπρεστ-Στουρμ Γκρατς 2-1
Στην πρώτη της εμφάνιση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, η Μπρεστ πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο, επικρατώντας με 2-1 της Στουρμ Γκρατς σε αγώνα που διεξήχθη στη Γαλλία.