ΑΕΛ – Πανσερραϊκός 0-1: Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε η Λάρισα (+video s)

Ο Πανσερραϊκός δεν έπαιξε ιδιαίτερα καλά, όμως χάρη στο γκολ του Μπετανκόρ στο όγδοο λεπτό, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Λάρισα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους “16” μέσα στο “AEL FC Arena”.

Ο Πανσερραϊκός κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 στο “AEL FC Arena” και εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Μπετανκόρ στο 8ο λεπτό με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντέλετιτς. Αν και οι Σερραίοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πεταυράκη στο 79’, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα.

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΛ είχε την κατοχή μετά το γκολ, αλλά δεν δημιούργησε πολλές μεγάλες φάσεις. Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή της ήρθε στο 27’ με σουτ του Κρητικού, που κόντραρε και πέρασε άουτ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ δύο φορές, αλλά ο τερματοφύλακας Κατσίκας κράτησε το μηδέν. Ο Πανσερραϊκός είχε και αυτός ευκαιρία να κάνει το 2-0 με τον Σάλαζαρ στο 45’, αλλά ο Σουλούκος απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ είχε την υπεροχή, αλλά ο Πανσερραϊκός παρέμεινε οργανωμένος αμυντικά. Στο 69’, η Λάρισα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φατάι, όμως ο Κατσίκας απέκρουσε εντυπωσιακά. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα του Πανσερραϊκού στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν την πρόκριση.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Σουλούκος, Στάμου, Ηλιάδης, Κοσόνου, Τριμμάτης, Γιαξής, Παναγιωτίδης (77′ Σγουρός), Ακόστα, Παπαγεωργίου Κ. (52′ Στίνα), Μωραΐτης (62′ Φατάι), Κρητικός (77′ Παπαδόπουλος).

Πανσερραϊκός (Χουάν Φεράντο): Κατσίκας, Καρασαλίδης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (76′ Μεγέ), Πεταυράκης, Λιάσος, Στάικος (63′ Γελίν), Τομάς (57′ Χατζησταυρός), Ντέλετιτς, Σαλαζάρ (57′ Τέρζιτς), Μπετανκόρ (76′ Γκίγκιτς).

Ποιοι έχουν προκριθεί
Την πρόκριση στους “16” πήραν οι Άρης, Βόλος, Αιγάλεω, Καλλιθέα, Παναχαϊκή, Ατρόμητος, ΟΦΗ, Ζάκυνθος, Κηφισιά, Πανιώνιος και Πανσερραϊκός. Εκκρεμεί ο νικητής της σειράς Αιγέας Πλωμαρίου/Καβάλα – Αστέρας Τρίπολης. Το παζλ συμπληρώνουν οι Big-4 του Ελληνικού ποδοσφαίρου (Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ).