Νίκη με ανατροπή για την Μπράγκα – τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του Europa League (+videos)

Η πρώτη αγωνιστική του League Phase του Europa League είχε συναρπαστικές εξελίξεις, με τον Άγιαξ να επιβάλλεται εντυπωσιακά επί της Μπεσίκτας. Ξεχώρισαν επίσης οι μεγάλες ανατροπές της Μπράγκα και της Πλζεν, ενώ το ντέρμπι μεταξύ Ρόμα και Μπιλμπάο έληξε ισόπαλο, προσθέτοντας ένταση στη βραδιά.

Ταυτόχρονα με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού κόντρα στη Λιόν για την 1η αγωνιστική του Europa League, διεξήχθησαν άλλοι πέντε αγώνες, ενώ το παιχνίδι της Τότεναμ με την Καραμπάγκ καθυστέρησε σημαντικά να ξεκινήσει λόγω κυκλοφοριακής συμφόρησης στο Λονδίνο.

Άγιαξ-Μπεσίκτας 4-0
Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Κιαν Φιτζ-Γιμ, ενώ ο Χοτς στο 51΄διπλασίασε τα τέρματα.

Με απόλυτη αμυντική σταθερότητα, οι Ολλανδοί δεν άφησαν περιθώρια στην Μπεσίκτας. Στο 55ο λεπτό, ο Κένεθ Τέιλορ σφράγισε τη νίκη με τρίτο γκολ, και ο Χοτς, με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 73΄, έγραψε το τελικό 4-0.

Ρόμα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1
Η Μπιλμπάο προηγήθηκε στο 32΄με τον Ντόβμπικ, συνεχίζοντας το σερί του, ενώ η Ρόμα, παρότι είχε την κατοχή, δεν ήταν καλύτερη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πίεση, με τον Αγκιρεθαμπάλα να αποτρέπει το 2-0 σε προσπάθεια του Σουλέ. Η Μπιλμπάο τελικά βρήκε την ισοφάριση στο 85΄με τον Παρέδες.

Μπράγκα-Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-1
Η Μπράγκα είχε δύσκολο αγώνα ενόψει του ματς με τον Ολυμπιακό (03/10). Η Μακάμπι πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Ντάβιντα στο 30΄. Ωστόσο, ο Μπρούμα ανέτρεψε την κατάσταση, ισοφαρίζοντας στο 88΄και διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βικτόρια Πλζεν 3-3
Ο Εκιτίκε άνοιξε το σκορ για την Άιντραχτ στο 38΄, αλλά ο Σουλτς ισοφάρισε γρήγορα στο 41΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άιντραχτ έφτασε στο 3-1 με τα γκολ των Ντίνα Εμπιμπέ (62΄) και Κρίστενσεν (67΄), αλλά η Πλζεν έκανε εντυπωσιακή ανατροπή με γκολ των Αντού (86΄) και Γιεμέλκα (90+3΄).

Στεάουα Βουκουρεστίου-RFS 4-1
Η Στεάουα Βουκουρεστίου είχε μια άνετη νίκη, ξεκινώντας με γκολ του Μπριλιγκέα στο 8΄. Παρά την ισοφάριση του Λίπουσεκ στο 23΄, η Στεάουα ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Στεφανέσκου (32΄).

Ο Ολαρού πρόσθεσε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (58΄, 69΄), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Επόμενος αντίπαλος της Στεάουα, ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα (03/10).