Κύπελλο Ελλάδας: Είχε το μυαλό της στον… Ηρακλή η Καβάλα κι όμως πέρασε στη Λέσβο!

Κύπελλο Ελλάδας: Είχε το μυαλό  της στον… Ηρακλή  η Καβάλα  κι όμως  πέρασε  στη Λέσβο!

Με λυτρωτή τον Bogdan Mandic ο ΑΟΚ κατέκτησε μια ιδιαίτερα δύσκολη νίκη-πρόκριση επί του Αιγέα Πλωμαρίου στη Μυτιλήνη, για τη Γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «αργοναύτες» προηγήθηκαν στο 53′ με τον Κασέμι ωστόσο η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε λίγο αργότερα (59′). Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία του έξτρα χρόνου της παράτασης.

Ο ΑΟΚ βρήκε «χρυσό» γκολ στο 118′ με σκόρερ τον Σέρβο επιθετικό και κατέκτησε μια πολύτιμη πρόκριση, ενόψει της δύσκολης συνέχειας στις εγχώριες διοργανώσεις. Επόμενος του αντίπαλος ο Αστέρας AKTOR. Οι αναμετρήσεις της φάσης των 16 θα πραγματοποιηθούν στις 29-31 Οκτωβρίου και 3-5 Δεκεμβρίου.

Η Καβάλα κέρδισε  λοιπόν την παράταση με 2-1 τον Αιγέα Πλωμαρίου στο Μιχαλέλειο Δημοτικό Γήπεδο και πέρασε στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί θα αναμετρηθεί σε μόνο αγώνα με τον ΑΣΤΈΡΑ ΤΡΊΠΟΛΗΣ.

Ο ΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 52’ με τον Κασέμι και 13 λεπτά μετά ο Αιγέας ισοφάρισε με τον Χρυσάφη σε 1-1. Η ομάδα της Καβάλας βρήκε το γκολ της πρόκρισης στο 118’ με τον Μάντιτς.

Αιγέας Πλωμαρίου: Καλιαμπάκας, Τσιτσεκίδης, Σαρίκης, Βελούτσος, Κόμβος, Πρωτούλης, Καλαμποκάς, Χρυσάφης, Μπαλωμένος, Τοπάλλι, Κλούρας

Καβάλα (Καραμπετάκης): Ιωαννίδης, Δαλιανόπουλος, Ιτσιος, Σμίλτος, Αναστασόπουλος, Μέτσε, Κασέμι, Ολιβέιρα, Γκέκας, Μάντιτς, Πόποβιτς.