Γ’ Εθνική – 3ος όμιλος: Διγκόζη θέλανε στην Αρτάκη, πάνε οι 2 πρώτοι χαμένοι βαθμοί, μόνη πρώτη η Ελλάς Σύρου

Στον 3ο όμιλο, τον όμιλο που μετέχει ο πολύ καλός στο ξεκίνημα Μιλτιάδης, ισόπαλο έληξε το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στη Μαλεσίνα και τη Νέα Αρτάκη. Η ομάδα της Εύβοιας, στο ντεμπούτο του Άγγελου Διγκόζη στην τεχνική ηγεσία, άνοιξε το σκορ στο 83ο λεπτό με κεφαλιά του Μεγάλου. Οι γηπεδούχοι του Μάκη Ζαχαρόπουλου κατάφερε να ισοφαρίσουν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Δέδε 1-1.

Έτσι το ντεμπούτο Διγκόζη, δε συνδυάστηκε με συνέχεια στις νίκες που είχε μόνο στο ενεργητικό του ο προκάτοχος Γιώργος Κούτσης.

Στο γήπεδο του Λιανοκλαδίου, Αστέρας Σταυρού και ΑΕΡ Αφάντου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Η ομάδα του Βαγγέλη Λέντα άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με κεφαλιά του Μόσχου. Στο 25’ ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για τους Ροδίτες. Στο Β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 49’ ο Δωματάς με προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΡ Αφάντου με 1-2. Στο 61’ ο Τσόφλιος, που λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά.

Ο Αμαρυνθιακός επικράτησε του Πανναπλιακού/Ηρακλή με 1-0, εντός έδρας. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Καρβέλη πέτυχε ο Χατζηστάμου στο 43’. Πρώτη ήττα για τον Πανναυπλιακό που πάντως ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι ανταγωνιστικός.

Στο γήπεδο των Μαλαμάτων ο Απόλλων Ευπαλίου ηττήθηκε από τον Μιλτιάδη με 1-0.

Νίκης κορυφής για την Σύρο 0-2 μέα στη Ρόδο που μετά την ήττα στους Γαργαλιάνους συνέχισε με το… αριστερό…

Ήττα και για την Κόρινθο που η «έκρηξή» της την προηγούμενη αγωνιστική αποδείχτηκε… πυροτέχνημα. Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι στο Λουτράκι.