Νικηφόρο ξεκίνημα για Kalamata BC, Δίων, Πολύβιο και τις ομάδες της Μεσσήνης στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Mε τα φαβορί να επικρατούν στην πρεμιέρα, ξεκίνησε το ενδιαφέρον πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας μπάσκετ στην Ένωση Κεντρικής και Νοτίου Πελοποννήσου. Στην Σπάρτη η Καλαμάτα BC, δε δυσκολεύτηκε να νικήσει 77-58 το νεοφώτιστο Αθλέων
Ξεκίνημα με το δεξί και για τον Δίων Κυπαρισσίας που κατανίκησε στην έδρα του τον ιστορικό, αλλά αφύναμο Αρκαδικό με σκορ 91-32

ΔΙΩΝ:(Μυριούνης) Πετριμέας 29(1), Χάχαλος 7, Κοσσάρας 14, Μπακογιάννης 2, Λαμπίρης 19(5), Τζώρτας, Μπακολιάς 11(1), Πετρόπουλος, Μούτσκα 9(1), Αντωνόπουλος, Μακρυνιώτης.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον  Πολύβιο, που κέρδισε στην Κυπαρισσία τον ΑΣ Τριφυλίας με 74-62.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζιούβελης (21 πόντοι-5 τρίποντα), ενώ τον ακολούθησαν οι: Απέργης (19π), Μακρής (12π), Σταματόπουλος (11π) και Καλταμπάνης (8π). Σε αυτούς τους πέντε παίκτες άλλωστε, στηρίχθηκε ο coach Θεοδωρόπουλος στον αγώνα, καθώς όλοι αγωνίστηκαν περισσότερο από 30 λεπτά.

Από τον ΑΣ Τριφυλίας ο Τόσκα ήταν ο κορυφαίος σκόρερ (23π), ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Μαρούκης (11π).

Διαιτητές: Νάστος, Ξηρόκωστας

ΑΣ Τριφυλίας (Γεννιάς): Τόσκα 23 (2), Μαρούκης 11, Κυριακόπουλος 9, Βούλγαρης 8, Βλάχος 7 (1), Κανάκης 2, Κατσαρέλας 2,  Δημ. Κλεφτάκης, Τσίτσικας, Μαργαρίτης.

Πολύβιος (Θεοδωρόπουλος): Τζιούβελης 21 (5), Απέργης 19 (1), Νικ. Μακρής 12, Σταματόπουλος 11 (1), Καλταμπάνης 8, Σιαμπής 2, Αλ. Μακρής 1, Διαμαντόπουλος, Δημόπουλος, Τζανετόπουλος, Αλεξάκης.

Νίκη για τον Γ.Π.Σ. Πάμισο Μεσσήνης εντός έδρας επί του Γυθείου. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά οι γηπεδούχοι, πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα τελευταία λεπτά κατάφεραν να επικρατήσουν 55-51 και να κάνει μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-26, 41-40, 41-55.

ΓΠΣ ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Τσίρμπας 14 (1), Ποδοχωρίτης 4 ,Δαλάτσης 9 (3) ,Παπαδέας 4 ,Τσουλέας 6, Καραμπάγιας 6, Ηλιόπουλος 4, Μουραφέτης 4 (1), Καραμπάτσος 4, Παπαμικρούλης

Πρεμιέρα με το …δεξί και για τον ΓΣ Μεσσήνης (φωτό), στην επιστροφή του στην Α1 κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, καθώς κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ Μολάων με 67-56.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη, καθώς η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Αναστασόπουλος με 20 πόντους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να τελειώνει ο αγώνας με 67-56.

Διαιτητές: Νάστος, Μπακετέας. Δεκάλεπτα: 21-13, 33-15, 48-32, 67-56
ΓΣ Μεσσήνης (Γιαχαλής, Μπακανδρέας): Αναστασόπουλος 20 (2), Χαντζής 11 (1), Μαρκόπουλος 8 (2), Κατσούρος 8 (2), Μεϊμετέας 6(2), Δημητρακόπουλος 5(1), Φαρμάκης 4, Κατσαμπάνης 2, Κουτσουμπός 2, Πλατάρος 1, Ρούτσης, Στεφάνου.