Αγγλία – Ελλάδα 1-2: ΕΠΟΣ!!!! Για τον Γιώργο…

Με ένα καθοριστικό γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη στο 94ο λεπτό, η ελληνική ομάδα κατάφερε να επικρατήσει της Αγγλίας με σκορ 2-1, διατηρώντας την πρώτη θέση στον όμιλο με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η ψυχωμένη ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κυριάρχησε στο παιχνίδι, φέρνοντας υπερηφάνεια και συγκίνηση σε όλη την Ελλάδα.

Ο Παυλίδης σημείωσε δύο γκολ, “2” όπως η φανέλα του Μπάλντοκ

Η Αγγλία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη ευκαιρία με τον Μπέλιγχαμ, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εξαιρετικά. Λίγο αργότερα, η Ελλάδα απάντησε με ευκαιρία του Παυλίδη, του οποίου το σουτ πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 10ο λεπτό, η Ελλάδα έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Πίκφορντ έκανε έξοδο εκτός περιοχής, αλλά ο Μπακασέτας εκτέλεσε στην κενή εστία. Ωστόσο, ο Κόλγουιλ έσωσε πάνω στη γραμμή. Το ματς εξελίχθηκε σε υψηλό ρυθμό, με τους Άγγλους να χάνουν νέες ευκαιρίες, κυρίως με τους Φόντεν και Γκόρντον.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα χρειάστηκε μόνο τέσσερα λεπτά για να ανοίξει το σκορ. Ο Παυλίδης έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια, περνώντας τέσσερις Άγγλους και σκόραρε, αφιερώνοντας το γκολ στον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ. Παρά τις ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, η Αγγλία πίεσε και τελικά ισοφάρισε με ένα δυνατό σουτ του Μπέλιγχαμ. Ωστόσο, στο 94ο λεπτό, ο Παυλίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-1, δίνοντας τη νίκη στην Ελλάδα.

Αγγλία (Λι Κάρσλεϊ): Πίκφορντ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Στόουνς, Κόλγουιλ, Λιούις, Ράις, Πάλμερ, Φόντεν (72′ Σολάνκε), Μπέλιγχαμ, Σάκα (52′ Μαντουέκε), Γκόρντον (60′ Γουότκινς)
Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Γιαννούλης, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Ρότα, Σιώπης (66′ Ζαφείρης), Κουρμπέλης (74′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας, Τζόλης, Μασούρας (65′ Πέλκας), Παυλίδης.