Καλαμάτα

Αλγκαρανάζ, Ντιγκινί, Χότζα τα πρώτα γκολ της χρονιάς στο Πόντιοι Κατερίνης – Καλαμάτα 0-3 (+pics)

Είδε αυτά που ήθελε ο Αναστόπουλος στο πολύ καλό όπως εξελίχθηκε φιλικό – ξεμούδιασμα στην Κατερίνη της Καλαμάτας με τους Ποντίους Κατερίνης. Η Μαύρη Θύελλα επικράτησε 0-3, χάρη σε τέρματα που επιτεύχθηκαν δυο στο α΄ ημίχρονο και ένα στην επανάληψη. Φυσικά υπήρχε διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας μεταξύ των δυο ομάδων. Η Καλαμάτα είχε την κυκλοφορία, ήταν όμως επηρεασμένοι οι παίκτες από την εντατική προετοιμασία, δεν έγιναν πολλές φάσεις στο παιχνίδι και η ομάδα που αγωνίστηκε στο α’ μέρος άρεσε περισσότερο στην κερκίδα απ’ ότι στην επανάληψη.

Αυτά βέβαια δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία είμαστε ακόμα στην αρχή, καλά στάθηκαν οι «μικροί» της ερασιτεχνικής ομάδας των Ποντίων Κατερίνης, άψογη η φιλοξενία, βραβεύτηκε ο Αναστόπουλος όπως είχαμε προαναγγείλει, η Μαύρη Θύελλα επιστρέφει από αύριο στο εντατικό πρόγραμμα προπονήσεών της και το επόμενο φιλικό είναι με τον Μακεδονικό.

To ματς διεξήχθη τελικά σε δυο ημίχρονα 40λεπτα, παρουσία κανονικά διαιτητικού τρίο.

Δεν είναι ότι αξίζει αυστηρής κριτικής και υψηλής ανάλυσης, αλλά για να μπαίνουμε σιγά-σιγά στο… μενού της νέας χρονιάς, ο Αναστόπουλος ξεκίνησε με το αγαπημένο του 3-5-2. Προτίμησε τον Μέντες να κάνει… ποδαρικό στη χρονιά κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά Ουές, αριστερά Βαλεριάνος (μπακ-χαφ). Στο κέντρο της άμυνας: Στρούγγης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο. Αμυντικό χαφ μπροστά από την 3άδα των στόπερ, 6άρι Κατάλντι, Ξενιτίδη πιο μπροστά στον άξονα σε ελεύθερο ρόλο (8-10άρι), Ντιγκινί, Φρίμπονγκ στα πλάγια του άξονα, Αλγκαρανάζ στην κορυφή της επίθεσης.

Η Καλαμάτα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό και νωρίς στο 6΄ προηγήθηκε με τον Βολιβιανό άσσο Καρμέλο Αλγκαρανάζ που με σουτ, έκανε το 0-1 και… άνοιξε λογαριασμό στο σκοράρισμα. Οι «μελανόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό, ήταν εμφανώς σφιγμένοι, το ματς δεν είχε φάσεις και απέναντι τους η νεανική ομάδα των Ποντίων στάθηκε στο βαθμό που μπορούσε αξιόμαχη και ανταγωνιστική. Στο 36΄ ο Ντιγκινί με σουτ έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, όπως είχε ετοιμάσει το πλάνο ο Αναστόπουλος τους άλλαξε όλους εκτός από τον Αλγκαρανάζ που παρέμεινε στο τερέν. Έτσι κάτω από τα δοκάρια πέρασε ο Κότσαρης, δεξιά Τζανακάκης, αριστερά Κωνσταντινόπουλος, 3άδα στην άμυνα Τσελεπίδης, Στίκας, Πίρινεν, αμυντικό χαφ ο Ουμπέντα, Γρίβας, Ριένστρα, Μορέιρα στον άξονα και μπροστά ο Βολιβιανός. Τον Αλγκαρανάζ αντικατέστησε στο 20’ του β΄μέρους ο νεαρός Καστόρας. Δέκα λεπτά αργότερα ο Χότζα που χρίστηκε σκόρερ πήρε τη θέση του Στίκα. Η επανάληψη κύλησε όπως περίπου και το α’ μέρος, χωρίς φάσεις, με την Καλαμάτα να ελέγχει το παιχνίδι και να φτάνει στο γκολ όπως προαναφέραμε με τον 19χρονο Χότζα στην εκπνοή της αναμέτρησης .

ΠΑΕ ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Καρυώτης, Φτεργιώτης Γ., Ζώρας, Στεφανίδης, Παπαδημητρίου, Καραφουλίδης, Ζαματζάς, Φωτιάδης, Χανδόλιας, Αδαμόπουλος, Σαφέτης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Ουες, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Κατάλντι, Ξενιτίδης, Αλγκαρανάζ, Φρίμπονγκ, Ντιγκινί

Στο 2ο ημίχρονο για τους Πόντιους Κατερίνης έπαιξαν ακόμα οι: Φτεργιώτης Δ., Χρυσίδης, Μπόζογλου, Καρασσαβίδης, Τζίτσας, Ζαζόπουλος, Κυλώνης, Κατσιμπούρας, Κουρνούτης, Αδαμόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κότσαρης, Τζανακάκης, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Στίκας (70′ Χότζα), Πίρινεν, Ουμπέντα, Γρίβας, Ριένστρα, Μορέιρα, Αλγκαρανάζ (60΄Καστόρας).