Αλβανία-Ισπανία 0-1: Κορυφή με το σπαθί τους οι Ισπανοί (+videos)

Η ομάδα του Λουίς Ντε Λα Φουέντε επικράτησε εύκολα της Αλβανίας με σκορ 1-0, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον όμιλο Β.

Η Ισπανία πραγματοποίησε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της, ωστόσο κατάφερε να κάνει το 3/3 στον όμιλό της, κάτι που είχε επαναλάβει το 2008 όταν κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης. Οι παίκτες του Σιλβίνιο προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά φάνηκαν κουρασμένοι πνευματικά και δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αναγνωριστικό, με τους Αλβανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας, αν και ο Ασλάνι ήταν καλά μαρκαρισμένος. Στο 12ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με κεφαλιά του Μερίνο, ενώ στο επόμενο λεπτό η Ισπανία άνοιξε το σκορ. Ο Ντάνι Όλμο έβγαλε μία εξαιρετική κάθετη πάσα στον Φεράν Τόρες, που με το αριστερό πόδι έκανε το 1-0. Οι Ισπανοί κυκλοφορούσαν τη μπάλα με ευκολία και δεν ένιωθαν πίεση από τους αντιπάλους τους, απειλώντας περισσότερο με τους Όλμο και Τόρες να συνεργάζονται άψογα. Η Αλβανία δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις, με τον Μπαϊράμι να περιορίζεται από τους Ισπανούς. Το 0-1 έμοιαζε δεδομένο μέχρι που ο Ασλάνι εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” στο 45ο λεπτό, όμως ο Ράγια απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χοσέλου παραλίγο να σημειώσει το γκολ του Euro 2024 με ένα εν κινήσει τακουνάκι, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Στρακόσια. Ο Σιλβίνιο προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα με την είσοδο του Μπρόγια, που έφερε αναστάτωση στην άμυνα της Ισπανίας. Στο 64ο λεπτό, ο Μπρόγια σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ράγια απέκρουσε. Παρά τον καλό ρυθμό του αγώνα, οι πολλές αλλαγές και για τις δύο ομάδες βοήθησαν την Ισπανία, με τον Ντε Λα Φουέντε να φρεσκάρει την ομάδα του. Η Αλβανία πίεζε με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Ασλάνι στο 70ο λεπτό, αλλά ο Ράγια παρέμεινε σταθερός.

Ο εντυπωσιακός Γιαμάλ έκανε αισθητή την παρουσία του, απασχολώντας τους Αλβανούς αμυντικούς και βοηθώντας την άμυνα της Ισπανίας. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Μπρόγια παραλίγο να ισοφαρίσει, αλλά ο σταθερός Ράγια μπλόκαρε τη μπάλα, διατηρώντας το 1-0 ως το τελικό σκορ.

ΑΛΒΑΝΙΑ (Σιλβίνιο): Στράκοσια, Μπαλίου, Αγέτι, Τζιμσιτί, Μιτάι, Λάτσι (69′ Μπερίσα), Ραμαντάνι, Ασλάνι, Ασάνι, Μπαϊράμι (69′ Χότζα), Μανάϊ (58′ Μπρόγια).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Ράγια, Νάβας, Βιβιάν, Λαπόρτ (45′ Λε Νορμάντ), Γκριμάλδο, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Τόρες (70′ Γιαμάλ), Όλμο (84′ Μπαένα), Οϊαρθάμπαλ (61’Λόπεθ), Χοσέλου (70′ Μοράτα).