Superleague

Άνετη νίκη για την ΑΕΚ, 3-0 τον ΟΦΗ (+videos)

Η ΑΕΚ ξεπέρασε το σοκ του αποκλεισμού από το Conference League και με μια επιβλητική εμφάνιση νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 στην πρεμιέρα της στη Super League.

Η ΑΕΚ, παρά την απογοήτευση από τον αποκλεισμό από τη Νόα την Πέμπτη, έδειξε να το ξεπερνά, καθώς με μια δυναμική και συγκροτημένη εμφάνιση, επικράτησε του ΟΦΗ με 3-0 στην άδεια από φιλάθλους “OPAP Arena”, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα της Super League.

Τα γκολ για την ΑΕΚ σημείωσαν οι Γκαρσία, Πήλιος και Τσούμπερ, με τον Πήλιο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και πίεσε τον ΟΦΗ, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες. Η πρώτη σημαντική φάση για την ΑΕΚ ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Γκαρσία να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά να αστοχεί.

Στο 9ο λεπτό, ο Άμραμπατ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, Χριστογεώργο.

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Γκαρσία, ο οποίος με μια άψογη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Άμραμπατ, άνοιξε το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Πήλιος έκανε το 2-0 με ένα ψύχραιμο πλασέ, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Σιμάνσκι.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και δημιούργησε αρκετές ακόμα ευκαιρίες πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμά της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και παρότι ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει το σκορ, η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε γερά. Η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει το παιχνίδι με το τρίτο γκολ, στο 82ο λεπτό, όταν ο Πήλιος βρήκε τον Τσούμπερ στην περιοχή και ο Ελβετός μέσος έγραψε το τελικό 3-0 με ένα ψύχραιμο τελείωμα.

Η νίκη αυτή δίνει μια θετική ώθηση στην ΑΕΚ, η οποία αφήνει πίσω της τον αποκλεισμό από την Ευρώπη και στρέφει την προσοχή της στις υποχρεώσεις της στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν οι εξής:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα (66′ Ουντουμπάτζο), Βίντα, Μουκουντί, Πήλιος, Σιμάνσκι, Πινέδα (66′ Λαμέλα), Άμραμπατ, Κοϊτά (79′ Περέιρα), Λιούμπισιτς (79′ Μάνταλος), Γκαρσία (66′ Τσούμπερ).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης (80′ Γιούνγκ), Γκαγέγκος (80′ Κουτεντάκης), Καραχάλιος (63′ Χιμένεθ), Μπάκιτς, Ριέρα, Νας (55′ Αποστολάκης), Ισέκα.