Καλαμάτα

Έβλεπε δίχτυα στην επίθεση η Μαύρη Θύελλα 0-5 τον Πάμισο στη Μεσσήνη (+ pics)

Την 5η νίκη της σε ισάριθμους φιλικούς αγώνες στην προετοιμασία της πέτυχε η Καλαμάτα. Επικράτησε στο δημοτικό στάδιο Μεσσήνης σε παιχνίδι που δεν αντέχει σε υψηλή αγωνιστική ανάλυση και κριτική 0-5 του αξιόμαχου Παμίσου. Οι δυο προπονητές Αναστόπουλος, Μουρούσιας για λογαριασμό τους ο καθένας, είδαν αυτά που ήθελαν για τα πλάνα και τη δουλειά που συνεχίζουν ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων των ομάδων τους. Κυρίαρχη ζητούμενο σε ένα τέτοιο παιχνίδι που για λογαριασμό των φιλοξενούμενων έγινε για να μην μείνουν οι “μελανόλευκοι” χωρίς… μπάλα το Σαββατοκύριακο ήταν η διάθεση, η ομαδικότητα και η ουσία που τα είχαν, για τους γηπεδούχους ήταν το πάθος και να κοιτάξουν στα ίσα τον σαφώς ανώτερο αντίπαλό τους.  Η Καλαμάτα για την… ιστορία, εξακολουθεί να μην έχει δεχθεί ακόμα γκολ στα τεστ της προετοιμασίας της, την Τρίτη την περιμένει ο Αστέρας Τρίπολης Β’  σε ένα σαφώς πιο δυνατό παιχνίδι στην Τρίπολη.

Το παιχνίδι στη Μεσσήνη, έγινε σε ένα βροχερό τερέν, υπό συνθήκες έντονης συννεφιάς, στην επανάληψη εμφανίστηκε ήλιος, μπροστά σε λίγο κόσμο, η Καλαμάτα δεν έβαλε το 100%, ήταν ένα καλό ξεμούδιασμα γι’ αυτήν, για το νεανικό Πάμισο, ένα δυνατό τεστ, ευκαιρία αγωνιστικής εμπειρίας.

Ο Αναστόπουλος, κλασσικά στην αρχή 3-5-2, Ουές δεξιά, Βαλεριάνος αριστερά στα άκρα της άμυνας, ο Μπακαγιόκο έπαιξε μπροστά από τους 3 κεντρικούς αμυντικούς Στρούγγη, Τσελεπίδη, Πίρινεν, πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο να μοιράζει ο Ριέστρα, αριστερά Μορέιρα, δεξιά Γρίβας, σέντερ-φορ ο Μπαράλες.

Η Καλαμάτα πήρε από την αρχή τον έλεγχο και άνοιξε το σκορ στο 27΄με τον Μορέιρα, όταν σε σέντρα του Ουές, έπιασε στην κίνηση απ’ ευθείας το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Δέκα λεπτά περίπου μετά, ο Τσιφτσής με φοβερά αντανακλαστικά, είπε όχι σε καρφωτή κεφαλιά Μπαράλες, μετά από κόρνερ του Μορέιρα από αριστερά και σε εξ’ επαφής πλασέ του Στρούγγη στην εξέλιξη της ίδιας φάσης, αποσοβώντας σίγουρο γκολ σε βάρος της ομάδας του.

Στο 35′ ο Κότσαρης αντί του Μέντες.

Ο Μορέιρα, πέτυχε και το δεύτερο τέρμα των «μελανόλευκων» με σουτ στο 40′ και το 0-2 ήταν το τελικό σκορ του α΄ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αναστόπουλος κράτησε στην 11άδα στο ξεκίνημα Τσελεπίδη και Μπακαγιόκο, όλοι οι άλλοι άλλαξαν ενώ από το ξεκίνημα έδωσε χρόνο συμμετοχής στο νεαρό και πολλά υποσχόμενο ταλέντο της Μαύρης Θύελλας, από τις ακαδημίες της τον Χότζα. Η Καλαμάτα και πάλι στο προσκήνιο και ο Ξενιτίδης στο 60΄με πλασέ έγραψε το 0-3.

Σε μια άτυχη στιγμή στο 74΄ ο Ντίσα Κ. έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-4. Στο 78′ ο Ντιγκινί πέτυχε με σουτ το 0-5.

Το πάλεψαν οι γηπεδούχοι, ο Τσιφτσής αρκετές φορές σταμάτησε τους πρώην συμπαίκτες του για λογαριασμό των γηπεδούχων

ΠΑΜΙΣΟΣ (Μουρούσιας): Τσιφτσής, Πλατάνας, Αναστασίου, Καλογερόπουλος, Λάγιος, Ντίσα Α., Αντεμάι, Μαθιόπουλος, Πετρουλάκης, Ντίσα Κ., Κοντό.

Έπαιξαν ακόμα: Λέρα, Μπαμπά, Μακαρούνης, Πλατάρος, Αθανασόπουλος, Χριστόπουλος, Μπούνας, Θεοδωρακόπουλος, Τσουνγκιε

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Αναστόπουλος): Μέντες (35′ Κότσαρης), Ουές (46΄Στίκας), Βαλεριάνος (46′ Χόντζα), Τσελεπίδης, Στρούγγης (46΄Ουμπέντα), Πίρινεν (46′ Κατάλντι), Ριέστρα (46΄Ξενιτίδης), Μπακαγιόκο, Γρίβας (46′ Παμλίδης), Μορέιρα (46′ Φρίμπονγκ), Μπαράλες (46′ Ντιγκινί). Έπαιξαν ακόμα Λαδάς, Καστόρας