Superleague

Αστέρας Τρίπολης – Λεβαδειακός 1-1, έ«Χ»ασαν και οι δυο… (+pics)

Το 1-1 της Τρίπολης αφήνει και τους δύο αντιπάλους με… πικρή γεύση. Ο γηπεδούχος Αστέρας ούτε αυτή τη φορά βρήκε τρίποντο στην έδρα του, ενώ ο Λεβαδειακός είχε τη μεγάλη ευκαιρία με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιαννιώτας και απέκρουσε ο εκπληκτικός Παπαδόπουλος να φύγει με το «διπλό» από το «Θ. Κολοκοτρώνης». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Αλάγκμπε και οι Αρκάδες ισοφάρισαν με τον Καλτσά.

Ο Κλοντ Μακελελέ στο πρώτο του παιχνίδι ως προπονητής του Αστέρα AKTOR στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-4-2. O Παπαδόπουλος στην εστία, με τους Άλχο, Ντελί, Αλάγκμπε και Άλβαρες μπροστά του. Γιαμπλόνσκι – Μούμο ήταν δίδυμο στα χαφ, ο Καλτσάς δεξιά, ο Χουχούμης ξεκίνησε σε ρόλο αριστερού εξτρέμ, ενώ ο Ρεγκίς πλαισίωσε τον Άνταμ στην επίθεση.

Από την πλευρά του ο Νίκος Παπαδόπουλος κατέβασε τον φιλοξενούμενο Λεβαδειακό σε διάταξη 4-2-3-1. Ο Γκαραβέλης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Τσάπρα, Λιάγκα, Παπαδόπουλο και Μορέιρα στην άμυνα. Παρτενέρ του αρχηγού Μεχία στα χαφ ήταν ο Πλέγας. Γιαννιώτας, Μπάλτσι και Ζίνι μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον Ρομό.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ αργό ρυθμό, πολλά λάθη από τους παίκτες των δυο ομάδων, ελάχιστες φάσεις συνολικά μόλις μια τελική στο στόχο και όμως στην ανάπαυλα το σκορ ήταν στο 1-1.

Ο Λεβαδειακός απείλησε πρώτη φορά μόλις στο 5′, με το άστοχο πλασέ του Γιαννιώτα μέσα από την περιοχή και τρία λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο 8′ ο Γιαννιώτας βρήκε χώρο από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Μπάλτσι πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Αλάγκμπε και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, με το γκολ να χρεώνεται ως αυτογκόλ του Νιγηριανού μεσοαμυντικού.

Οι Βοιωτοί κρατούσαν μακριά από την περιοχή τους τον Αστέρα, όμως οι Αρκάδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην πρώτη τους φάση στο ματς. Στο 43′ ο Χουχούμης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Καλτσάς πήρε την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς το παιχνίδι από τη μια εστία στην άλλη, το VAR πρωταγωνίστησε αφού πήρε πίσω πέναλτι υπέρ του Αστέρα Τρίπολης AKTOR και λίγα λεπτά μετά υπέδειξε την εσχάτη των ποινών για τον Λεβαδειακό. Ο Νίκος Παπαδόπουλος όμως απέκρουσε την εκτέλεση του Γιαννιώτα κρατώντας όρθιους τους γηπεδούχους. Παρά τις καλές στιγμές που δημιούργησαν, Αστέρας και Λεβαδειακός δεν κατάφεραν να βρουν κάποια καλή τελική και έτσι έμειναν στο 1-1 παίρνοντας από έναν βαθμό.

Στο 54′ ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μουνιόθ από τον Μορέιρα όμως έπειτα από παρέμβαση του VAR ο κ. Τσακαλίδης πήρε πίσω την απόφασή του. Στο 59′ ο Νίκος Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κυριάκου Παπαδόπουλου και στο επόμενο λεπτό ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ντέλι έπειτα από νέα παρέμβαση του VAR. Ο Γιαννιώτας ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Νίκος Παπαδόπουλος έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε κρατώντας το 1-1.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Κίτρινες κάρτες: 57’ Μουνιόθ, 61’ Καλτσάς – 73’ Μορέιρα, 90’+3’ Συμελίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κλοντ Μακελελέ): Παπαδόπουλος (90’ λ. τρ. Τσιντώτας) – Άλχο Αλάγκμπε Ντέλι Χουχούμης – Γιαμπλόνσκι Μουνιόθ (80’ Γκος) – Καλτσάς (74’ Παλάσιος) Ρεγκίς Άλβαρες (46’ Μπαρτόλο) – Άνταμ (80’ Καστάνιο).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Nίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης – Λιάγκας Παπαδόπουλος Μορέιρα Τσάπρας – Πλέγας (83’ Τσόκαϊ) Μεχία (64’ Κωστή) Μπάλτσι – Γιαννιώτας (83’ Συμελίδης) Ζίνι (40’ λ. τρ. Πεντρόζο) Ρομό.