Διεθνή

Copa America, Καναδάς – Ουρουγουάη 3-4: Ματσάρα! (+videos)

Copa America, Καναδάς – Ουρουγουάη 3-4 πεν. (2-2 κ. δ.): Ματσάρα με δραματικό φινάλε και 3η θέση για την σελέστε

Η Ουρουγουάη κατέκτησε την 3η θέση του Copa America, καθώς επικράτησε 4-3 του Καναδά στα πέναλτι, σε ματσάρα με δραματικό φινάλε και την κανονική διάρκεια να λήγει 2-2.

Το χάλκινο μετάλλιο του Copa America πήγε στην Ουρουγουάη.

Η σελέστε αντιμετώπισε τον Καναδά στον μικρό τελικό της διοργάνωσης και επικράτησε 4-3 στα πέναλτι, με την κανονική διάρκεια να λήγει 2-2.

Μόλις στο 8ο λεπτό η Ουρουγουάη άνοιξε το σκορ με τον Μπέντανκουρ στο 8ο λεπτό. Οι Καναδοί είχαν απάντηση, καθώς έφεραν τον μικρό τελικό στα ίσα στο 22′.

Το φινάλε του παιχνιδιού ήταν δραματικό. Στο 80ο λεπτό ο Τζόναθαν Ντάβιντ έβαλε μπροστά την ομάδα του Καναδά, που έφτασε μία ανάσα από την 3η θέση.

Ωστόσο, όλοι υπολόγιζαν χωρίς τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος με γκολ στο 90+2′ έστειλε το ματς παράταση. Εκεί, ο τερματοφύλακας έπιασε πέναλτι του Κονέ, με την Ουρουγουάη να παίρνει πτοβάδισμα αμέσως μετά και τον Ντέιβις να χάνει το πέμπτο πέναλτι των Καναδών.