Βόλεϊ

Δύσκολα 3-0 η Νέα Γενεά τον Απόλλων Καλαμάτας στο τουρνουά της Πρέβεζας (+pics)

Μπορεί το αποτέλεσμα να έδωσε μια καθαρή νίκη της Νέας Γενεάς με αντίπαλο τον Απόλλωνα Καλαμάτας με 3-0 στα σετ, ωστόσο η νίκη ήταν δύσκολη, στην πρώτη ημέρα του τουρνουά της Πρέβεζας που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής.

H καλαματιανή ομάδα παρά το νεανικό σύνολο που διαθέτει και τα πολλά νέα πρόσωπα στο φετινό ρόστερ με «μικρές» που έχουν προωθηθεί από τα τμήματα υποδομής, ήταν εμφανώς ανταγωνιστική, γεμάτα τα σετ, στις λεπτομέρειες κρίθηκε η νίκη και έδειξε πως έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Ο Απόλλων συμμετέχει στο τουρνουά της Πρέβεζας, κόντρα στις ομάδες της πρη λιγκ από την Ελλάδα και με 6 αθλήτριες – μαθήτριες στην αποστολή. Πρόκειται για ένα δυνατό τεστ που διοργανώνει ο Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας που μετέχει φυσικά στο τουρνουά μαζί με τον Απόλλωνας Καλαμάτας τον Ηρακλή Κηφισιάς και τη Νέα Γενεά, σε αγώνες που θα προσφέρουν σπουδαία κίνητρα και ευκαιρίες για αξιολόγηση.

Στην πρεμιέρα Φ.Γ.Σ.Πρέβεζας – Ηρακλής Κηφισιάς 3-2 και Νέα Γενεά – Απόλλων Καλαμάτας 3-0.

Επανερχόμενοι στο παιχνίδι, τα κορίτσια του Δημήτρη Φλώρου είχαν τη τύχη με το μέρους τους και παρουσιάζοντας μια καλή εικόνα στο γήπεδο πήραν τη νίκη, κερδίζοντας το συγκρότημα του Χρήστου Δημητρακόπουλου με 25-20, 25-22, 25-22.

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας στερήθηκε την Κάκα, η οποία τραυματίστηκε στον αστράγαλο κατά την πτώση της στο δάπεδο, στο πρώτο σετ και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο Πρέβεζας προκειμένου να κάνει εξετάσεις.

Και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ανοικτά παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι στους θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ Πρέβεζας.

Η Νέα Γενεά με τη νίκη αυτή πήρε και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό που θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Κηφισιάς.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Μπαλζώης, Καραγιάννης.

Νέα Γενεά (Δημήτρης Φλώρος): Νώτη, Μπαλογιάννη, Μητακίδου, Ράντοβιτς, Τσελλίδη, Ρωσσιάδου, Ζεκιολλάρι, Τσιουκαλά, Μπάλλα, Αλεξανδρίδου, Βλάσση, Φίτσιου.

Απόλλων Καλαμάτας (Χρήστος Δημητρακόπουλος): Μπεκιάρη, Θεοδωροπούλου, Δρούγα, Ρεντούμη, Κοτσαρίνη, Λαδά, Κάκα, Ευθυμιοπούλου, Βουλγαράκη, Λέντσιοτακ, Μαυρωειδή, Τσαμπάϊ.