Είχε Σμυρλή στο α΄ μέρος ο ΠΑΟΚ 4-1 τη Λάρισα που «ξύπνησε» αγωνιστικά στην επανάληψη

Σε καλή μέρα βρέθηκε ο ΠΑΟΚ Β΄ στο πρώτο του δυνατό φιλικό προετοιμασίας και επικράτησε με το ευρύ 4-1 της ΑΕΛ, με τους Σμυρλή και Ουρτάδο να κλέβουν την παράσταση

«Φουριόζος» μπήκε στο φιλικό ο ΠΑΟΚ Β, που έπιασε υψηλά για την περίοδο στάνταρ απόδοσης, σε μια δυνατή φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Πτολεμαΐδα.

Οι «ασπρόμαυροι» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Λάμπρο Σμυρλή, που κατάφερε να σκοράρει χατ- τρικ. Εντυπωσιακός ήταν και ο Χόρχε Ουρτάδο, καταγράφοντας μια ασίστ, ενώ ακόμα μια είχε και ο Ρικάρντο!

Η Λάρισα είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνισή της ήταν κακή με πολλά λάθη και μοιραία δέχτηκε τέσσερα τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος με τις αλλαγές που έγιναν από τον Παύλο Δερμιτζάκη και την αλλαγή στον σχηματισμό σε 4-4-2 ήταν άλλη ομάδα, έδειξε πολύ καλά στοιχεία, πέτυχε γκολ, έχασε πέναλτι, είχε δοκάρι και έχασε 4 ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για να περιορίσει την ήττα της.

H AEΛ ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1. Τερματοφύλακα τον Περντρέου, στην άμυνα αριστερά ο Παναγιωτίδης και δεξιά ο Θανάσης Παπαγεωργίου, ενώ Ηλιάδης και Γιανναράκης αποτελούσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα αμυντικά χαφ ήταν οι Αντράντα-Νινίκας. Μπροστά τους από αριστερά ο Στίνα, δεξιά ο Ακόστα και πίσω από τον φουνταριστό Μωραϊτη, ο Κώστας Παπαγεωργίου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και από τα πρώτα λεπτά πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δημιουργούσαν απειλητικές καταστάσεις στην εστία της λαρισινής ομάδας.

Στο 14΄ ο Σμυρλής με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ Β΄ .

Μετά τα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά ακολούθησε ένα βαρύ τετράλεπτο για την ΑΕΛ, καθώς μέσα σε τέσσερα λεπτά δέχτηκε τρία τέρματα!

Στο 26ο ο Κανίς ανατράπηκε μέσα στη περιοχή από τον Παναγιωτίδη και το πέναλτι που υποδείχθηκε εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σμυρλής μπήκε από αριστερά και με σουτ έκανε το 3-0.

Με την συμπλήρωση του ημιώρου ο ο Σμυρλής και πάλι με δυνατό σουτ πέτυχε χατ-τρικ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο για λογαριασμό της ΑΕΛ  ο Σουλούκος ήταν στην εστία, ο Τριμμάτης στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Παναγιωτίδης στο αριστερό. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Γιανναράκης και Στάμου. Στη μεσαία γραμμή στον άξονα οι Μπαριέντος-Οικονόμου, αριστερά ο Κρητικός και δεξιά ο Μούργος, ενώ θέση στην κορυφή της επίθεσης πήραν οι Φατάι με τον Πασσά.

Στο 47΄ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Γιανναράκη .Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πασσάς όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Η υπεροχή της λαρισινής ομάδας καρποφόρησε στο 52΄όταν ο Μπαριέντος με ωραία μπαλιά βρήκε τον Κρητικό μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο λαρισαίος επιθετικός με σούτ μείωσε το σκορ σε 1-4.

Στο 58΄ήταν η σειρά του Φατάι να χάσει μοναδική ευκαιρία για γκολ, καθώς ο Μούργος με σέντρα ακριβείας από τα δεξιά βρήκε τον Νιγηριανό επιθετικό στο ύψος της μικρής περιοχής και από τα δύο μέτρα δεν βρήκε στόχο.

Ο Νιγηριανός φορ στάθηκε άτυχος και στη φάση του 73, όταν στο σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελευταία καλή στιγμή για το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη στο 75΄με το σου του Κρητικού να καταλήγει άουτ.

ΑΕΛ (Α΄(Παύλος Δερμιτζάκης): Πεντρέου (Α΄ Μέρος), Γιανναράκης , Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Παναγιωτίδης, Νινίκας, Adranda, Acosta, Κ. Παπαγεωργίου, Stina, Μωραϊτής

Β΄ Μέρος: Σουλούκος , Στάμου, Γιανναράκης (65ο Γιαξής), Τριμμάτης, Παναγιωτίδης (65ο Γκρόζος), Μπαριέντος, Οικονόμου, Μούργος, Κρητικός , Φατάι , Πασάς.

ΠΑΟΚ Β΄(Παπαβασιλείου) : Ναντέρ (59ο Νικολακούλης), Τασιούρας (46ο Καλόγηρος), Σινανάϊ (59ο Καστίδης), Κωττάς (46ο Καλόγηρος), Λαγωνίδης (65o Πασακίδης), Τσοπούρογλου (46ο Δεληγιάννης), Γρόσδης (46ο Ρουμιάντσεφ, 82ο Σελιμάι), Ρικάρντο (46ο Γκούμας), Κανίς (46ο Κουλούρης), Σμυρλής (46ο Αδάμ), Ουρτάδο (46ο Γκιτέρτσος, 67ο Μύθου).