Ελλάδα-Φινλανδία 3-0: Ιδανικό ντεμπούτο Γιοβάνοβιτς

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε ιδανικά την πορεία της στο δεύτερο όμιλο της Β’ Κατηγορίας του Nations League, νικώντας με το εμφατικό 3-0 τη Φινλανδία στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Αυτός ο αγώνας σηματοδότησε το ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο της Εθνικής, και η ομάδα έδειξε εξαιρετική εικόνα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι κόντρα στη Φινλανδία, δείχνοντας από τα πρώτα δευτερόλεπτα τη διάθεσή της να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει φάσεις. Υιοθετώντας τη φιλοσοφία του νέου προπονητή, Ιβάν Γιοβάνοβιτς, η ομάδα προσπάθησε να “χτίσει” το παιχνίδι της από χαμηλά, κάτι που οδήγησε σε μερικά λάθη, αλλά και σε μεγαλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

Το προβάδισμα για την Ελλάδα ήρθε στο 23ο λεπτό, όταν ο Ιωαννίδης πίεσε τον Φινλανδό τερματοφύλακα Χραντέσκι, έκλεψε την μπάλα και σκόραρε σε κενή εστία, κάνοντας το 1-0. Στο 37ο λεπτό, ο Τσιμίκας έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και ο Κουλιεράκης σκόραρε με προβολή, δίνοντας στην Ελλάδα το 2-0. Η Φινλανδία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Μαυροπάνος έσωσε ένα σίγουρο γκολ πάνω στη γραμμή λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Κωνσταντέλια βελτίωσε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι της Εθνικής, με τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ να δημιουργεί όμορφες φάσεις. Στο 76ο λεπτό, ο Ιωαννίδης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπακασέτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Παρά τις προσπάθειες για ένα ακόμα γκολ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε σουτ του Βαγιαννίδη στο 90ο λεπτό.

Η Ελλάδα έδειξε σημαντική βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια άνετη και δίκαιη νίκη, ανοίγοντας ιδανικά την πορεία της στο Nations League.

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (67′ Ζαφείρης), Μάνταλος (67′ Σιώπης), Μπακασέτας (84′ Παυλίδης), Χατζηγιοβάνης (46′ Κωνσταντέλιας), Πέλκας, Ιωαννίδης (84′ Βαγιαννίδης)

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέσκι, Σταλ, Χόσκονεν, Ιβάνοβ, Γκάλβεζ, Πέλτολα, Σούλερ (45′ Νίσιλα), Καμαρά, Άντμαν (63′ Κέσκινεν), Λουντ (66′ Γένσεν), Κάλμαν (63′ Πογιάνπαλο)