Εντός έδρας ήττα με… Μακελελέ ο Αστέρας Τρίπολης 1-2 από Ατρόμητο

Δεν έφερε γούρι στη νέα του ομάδα ο Γάλλος προπονητής του Αστέρα Μακελελέ, που πάντως δεν κάθισε στον πάγκο αλλά στα θεωρεία και είδε τους Αρκάδες να υποχρεώνονται σε ήττα στο γήπεδό τους από τον αποτελεσματικό Ατρόμητο 1-2. Δεύτερη ήττα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για τον Αστέρα σε ισάριθμους αγώνες!!! Ο Ατρόμητος κέρδισε 2-1, κερδίζοντας μετά από έξι χρόνια στην Τρίπολη και εννέα αγώνες με γηπεδούχο τον Αστέρα

Ο Ατρόμητος πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μισό του αγώνα και έβαλε από νωρίς την ασφαλιστική δικλείδα για την εκτός έδρας νίκη.

Στο 6ο λεπτό ο Ατρόμητος έγινε το 0-1, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος από δεξιά, ο Μανσούρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 23′ ο Παπαδόπουλος βγήκε πολύ έξω από την εστία του, έχασε το κοντρόλ της μπάλας με αποτέλεσμα ο Καρλίτος να “κλέψει” την μπάλα και με πλασέ από τριάντα μέτρα να κάνει το 0-2.

Μετά το δεύτερο γκολ του Ατρόμητου, ο Αστέρας βγήκε και πάλι στην επίθεση, “απειλώντας” σε δύο περιπτώσεις. Στο 28′ το δυνατό σουτ του Deli απέκρουσε ο Χουτεσιώτης και τέσσερα λεπτά αργότερα η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Regis έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ.

Στο 34′ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ με τον Carlitos να μην σκοράρει προ κενής εστίας, στη σέντρα του Baku από δεξιά!

Στο 42΄ο Bartolo με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-2. Την “εσχάτη των ποινών” κέρδισε ο Palacios, που ανατράπηκε από τον Κίνι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο, αλλά το σουτ του Palacios απέκρουσε ο Χουτεσιώτης στο 47′ και τρία λεπτά αργότερα μετά από εκπληκτική πάσα του Regis στην πλάτη της άμυνας, το πολύ δυνατό σουτ του Alvarez απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης.

Στο 53′ “απάντησε” ο Ατρόμητος σε ευκαιρία, όταν το σουτ του Carlitos από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 80ο λεπτό το δυνατό σουτ του Καλτσά απέκρουσε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης, προσθέτοντας μία ακόμα σωτήρια επέμβαση στο ενεργητικό του.

Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 100 φίλοι του Ατρόμητου.

Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας
Βοηθοί: Σπήλιος Οικονόμου, Νικόλαος Σάββας
Asteras Aktor: Παπαδόπουλος, Ruben Garcia (78′ Ζουγλής), Alvarez, Τριανταφυλλόπουλος, Deli, Alagbe (46′ Τζανδάρης), Munoz, Palacios, Bartolo (72′ Τζίμας), Regis, Adam (60′ Καλτσάς).
Ατρόμητος: Χουτεσιώτης, Αθανασίου, Gonzalez (82′ Καλοσκάμης), Mohsen, Michorl (58′ Τσιγγάρας), Carlitos (69′ Van Weert) , Kini, Ouedraogo, Brorsson, Baku (82′ Βρακάς), Mansour.