Έπεσαν άδοξα οι Γαργαλιάνοι, 79-84 από τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου στο Κύπελλο

Δεν κατάφερε η ομάδα των Γαργαλιάνων να εκμεταλλευτεί την έδρα της – όπως έκανε στο πρώτο παιχνίδι – τη 2η αγωνιστική στην α΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και ηττήθηκε 79-84 από την ΕΦΑΟ Ζωγράφου, πέφτοντας άδοξα στο θεσμό.

Σε ένα νευρικό και επεισοδιακό στο φινάλε παιχνίδι, με διαιτητικές αποφάσεις να προκαλούν την έκρηξη της κερκίδας, ο Γ.Σ.Γ. έχασε τα δυο πρώτα 10λεπτα 21-27 και 24-27, πηγαίνοντας στο ημίχρονο πίσω στο σκορ 45-54. Μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη όπου προηγήθηκε 13-12 στο 3ο και 21-18 στο 4ο 10λεπτο, διαμορφώνοντας το σκορ στο 58-66 στο 30΄και 79-84 (τελικό).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Αντώνη Κούτρη ανέβασαν την απόδοσή τους και θα μπορούσαν αν ήταν πιο ψύχραιμα να είχαν γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο δραματικό 2λεπτο. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 39΄το σκορ ήταν 77-79, μια… ανάσα χώριζε τις δυο ομάδες, κάτι ένα χαμένο λέιαπ του Κλεφτάκη, κάτι δυο εκνευριστικά σε βάρος των γηπεδούχων σφυρίγματα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ υπέρ του ΕΦΑΟΖ.

Διαιτητές: Λιόνας-Παπαδόπουλος Ν.-Μπολάνο (Ηλιόπουλος)

Δεκάλεπτα: 21-27, 45-54, 58-66, 79-84

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Κλεφτάκης 5 (1), Γιαννόπουλος, Καραγιαννίδης 6 (2), Σίμοβιτς 21 (1), Δαμιανάκος 7 (1), Καππής 5, Γαβρίλης 25 (1), Καστανιώτης 2, Λαφτσίδης 4, Ντεμερούκας 4,

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Μάνος): Καραμίντζος 16 (1), Καρέλλας, Καραστάθης 5, Δανά, Ψάρρας 9 (1), Σαρρής 17 (4), Σταύρου 15 (3), Χατζής 5 (1), Ντιαλό Φασέκας 7, Γεωργιόπουλος 10,