Εράνη Φιλιατρών – Θύελλα Καμαρίου 0-1: Ιστορική πρόκριση με Νικλιτσιώτη εκτελεστή

Η Θύελλα Καμαρίου πήρε ιστορική πρόκριση στη 3η Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας με 1-0 την Εράνη στα Φιλιατρά. Στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα Ρόδου.

Φωτό: Νίκος Κοζομπόλης

Ο… σταρ του γηπέδου Γιώργος Νικλητσιώτης, με πολλές παραστάσεις στην καριέρα του, έκανε τη διαφορά στον αγώνα Εράνης Φιλιατρών –Θύελλας Καμαρίου. Πέτυχε το γκολ, ηγήθηκε της προσπάθειας των φιλοξενούμενων και εκτέλεσε το… όνειρο της γηπεδούχου…  Ίσως η Εράνη δεν ξύπνησε καλά και παρά τον κόσμο δίπλα της δεν πέτυχε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να προχωρήσει στο θεσμό, σε ένα ματς πάντως όπου είχε ευκαιρίες να φτάσει πρώτη στο γκολ. Σίγουρα, είχε την τεράστια ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα με τον αρχηγό της τον Μπινιώρη να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράσταση αλλά από πλεονεκτική θέση και προ κενής εστίας αστόχησε…

Ότι πληρώνεις παίρνεις… Απλά πράγματα, Ένας Νικλητσιώτης ήταν αρκετός…

Παρ’ όλο που η Θύελλα έδωσε το πρώτο της για φέτος παιχνίδι, έδειξε ανταγωνιστικό σύνολο, απέναντι σε μια Εράνη που έπαιζε σπασμωδικά, οι παίκτες που πήρε για να κάνουν τη διαφορά ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, μόνο οι Αργεντίνοι της ξεχώριζαν παίζοντας σωστά στο χώρο, ενώ μετά το γκολ έδειξε να μην έχει πλάνο και δυνάμεις. Βέβαια για το τελευταίο δεν ξέρουμε αν έφταιγε η πρόωρη αποχώρηση του γυμναστή Στέλιου Ηλιόπουλου για το τιμ της Μαύρης Θύελλας και η ομάδα… ξέμεινε από υπεύθυνο φυσικής κατάστασης, ή είναι καθρέπτης δουλειάς η αδυναμία της φιλιατρινής ομάδας στα τελευταία λεπτά. Επίσης, πολύ  κουβέντα οι παίκτες, έφτανε στην περιοχή η Εράνη, αλλά δεν είχε σωστή τελική… Ο διαιτητής Μπέγκος, έσπρωχνε στο τέλος τους γηπεδούχους αλλά ούτε αυτό εκμεταλλεύτηκαν…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εράνη Φιλιατρών να απειλεί πρώτη, όταν στο 5ο λεπτό ο Σαραντόπουλος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από πλάγια θέση, το οποίο πέρασε πάνω από το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία λίγο αργότερα, με τον τερματοφύλακα της Θύελλας Καμαρίου, Φαρμάκη, να σταματά τον Κωνσταντόπουλο και τον Ράτο να αστοχεί μπροστά σε κενή εστία.

Η Θύελλα αντέδρασε με το δυνατό σουτ του Νικλιτσιώτη που πέρασε άουτ, ενώ η Εράνη συνέχισε να πιέζει, με τον Κωνσταντόπουλο να προσπαθεί με ανάποδο ψαλίδι αλλά χωρίς επιτυχία. Προς το τέλος του πρώτου μέρους, η Εράνη έχασε άλλη μία ευκαιρία με κεφαλιά του Μπουρδέκα, ενώ το σουτ του Τσακωνάκου στις καθυστερήσεις πέρασε επίσης άουτ.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Δείτε τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το sportcyclades

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εράνη πίεσε ξανά αλλά η Θύελλα βρήκε το γκολ στο 56′. Ο Νικλιτσιώτης με υπέροχη προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0. Παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι και την προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν, η Θύελλα κράτησε το προβάδισμα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Εράνη ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπινιώρη να αστοχεί μπροστά σε κενή εστία.
Η ομάδα από τη Σαντορίνη πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Εράνη Φιλιατρών: Αντωνόπουλος, Καπλάνης, Μπινιώρης, Ράτο, Μπουρδέκας, Μαρτίνι (90’ Χάρμπας), Κωνσταντόπουλος, Σαραντόπουλος, Φλαριώτης (67’ Κόλλιας), Τσακωνάκος (50’ λ.τρ. Μιχόπουλος), Λαμπρόπουλος

Θύελλα Καμαρίου: Φαρμάκης, Μπιρμπίλι, Μαντούσης, Καστράτι, Καρακούσης, Σιμιτσής, Μαναριώτης, Νικλιτσιώτης, Αχμετάι, Ζαμπέλης (Κοντομίχης), Κουλόλι