Φιλική νίκη για την Εθνική στη Μάλτα με 0-2

Αν και το μυαλό των διεθνών είναι στις διακοπές, το φιλικό κόντρα στη Μάλτα είχε θετικό πρόσημο. Η Εθνική Ελλάδος είχε ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με τα γκολ των Μπακασέτα – Τζόλη στις αρχές του παιχνδιού, επικράτησε με 2-0, ενώ έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Η Εθνική Ελλάδας χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 κόντρα στην Μάλτα στην Αυστρία με τους Τζολάκη, Μανδά, Τσιγγάρα και Ντόι να πραγματοποιούν το ντεμπούτο τους με την ανδρική ομάδα της χώρας μας.

Έτσι έπαιξαν

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την Ελλάδα με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τη Γερμανία, όπου έδωσε φανέλα βασικού στον Τζολάκη και του πρόσφερε το ντεμπούτο του με την ανδρική ομάδα ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Κυριακόπουλο, Ρέτσο, Κουλιεράκη και Σάλιακα. Ο Κουρμπέλης με τον Μάνταλο ήταν στη μεσαία γραμμή ενώ ο Μπακασέτας μπροστά τους, πίσω από τον προωθημένο Παυλίδη. Ο Μασούρας με τον Τζόλη ήταν στα άκρα ως εξτρέμ.

Η Μάλτα από την πλευρά της ξεκίνησε με τον Αλ Τούμι στην εστία και τους Σο, Μούσκατ, Μποργκ, στην τριάδα της άμυνας. Ο Κορμπολάν με τον Καμενζουλί ήταν στα άκρα ως φουλ μπακ ενώ οι Γκιλαουμέ, Ν. Μούσκατ και Τέουμα ήταν στα χαφ. Στην επίθεση ήταν ο Μπονγκ με τον Ντεγκαμπριέλε.

Δύο γκολ στο πρώτο 15λεπτο για την Ελλάδα

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου κοντά στην περιοχή της Μάλτας. Μόλις στο 2ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία, όταν ο Τζόλης πήρε την μπάλα στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο αριστερό αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Αλ Τούμι.

Το γκολ ήρθε στο 7ο λεπτό, καθώς ο Σάλιακας βρήκε εντυπωσιακά τον Παυλίδη στην πλάτη της άμυνας και στην προσπάθεια του να βρεθεί σε κενή εστία, ο Αλ Τούμι τον ανέτρεψε στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 0-1 της χώρας μας.

Η Ελλάδα δεν έμεινε εκεί, καθώς οκτώ λεπτά μετά, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Συγκεκριμένα, στο 15′, ο Μπακασέτας έκλεψε την μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, έδωσε στον Μασούρα, εκείνος προώθησε τον Παυλίδη και εκείνος με τη σειρά του, έδωσε την ασίστ στον Τζόλη για να σκοράρει με ένα εξαιρετικό πλασέ που κατέληξε στο… παραθυράκι.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου πάτησε ουκ ολίγες φορές στην αντίπαλη περιοχή αλλά δεν βρήκε και τρίτο γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Αρχικά στο 27′, ο Παυλίδης είδε τον Μπακασέτα να του στρώνει εντυπωσιακά την μπάλα αλλά το σουτ στην κίνηση κόντρα στον Τεούμα και κατέληξε κόρνερ.

Η Μάλτα θα μπορούσε να μειώσει το σκορ σε 2-1 στο 31′ όμως ο Τζολάκης κατάφερε να αποκρούσει το σουτ του Μπονγκ και στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ πριν απειληθεί η εστία του. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Τζόλη με το δεξί, το οποίο πήγε δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Ανέβασε ρυθμούς η Μάλτα, διαχείριση για την Ελλάδα και ντεμπούτο για Μανδά, Ντόι και Τσιγγάρα

Διαφορετικό από το πρώτο ημίχρονο ήταν το δεύτερο από την πλευρά της Εθνικής Ελλάδας, η οποία έριξε τον ρυθμό και διαχειρίστηκε το παιχνίδι με την Μάλτα, έχοντας και πάλι σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Στο 50′, ο Μπακασέτας βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από το δοκάρι του Αλ Τούμι. Στη συνέχεια, στο 69′ ο Τζόλης έφτασε κοντά στο 0-3 καθώς, με ωραία ατομική ενέργεια πάτησε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε λίγο πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Λημνιός έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ αλλά ο αντίπαλος πορτιέρε ήταν σε επιφυλλακή και απέκρουσε σε κόρνερ την προσπάθεια. Με το παιχνίδι να φτάνει προς το τέλος, ο Παπαδόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετά παιδιά και μεταξύ αυτών ήταν ο Ανδρέας Ντόι (στο 73′ αντί του Ρέτσου), ο Χρήστος Μανδάς (στο 82′ αντί του Τζολάκη) και ο Χάρης Τσιγγάρας (στο 82′ αντί του Σάλιακα), οι οποίοι έκαναν το ντεμπούτο τους με την ανδρική ομάδα της Ελλάδας.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Εθνική Ελλάδας επιστρέφει στη βάση της έχοντας την καλή εμφάνιση κόντρα στη Γερμανία και τη νίκη απέναντι στη Μάλτα σε αυτά τα δύο φιλικά.

Το βλέμμα της Ελλάδας στρέφεται στο Nations League τον ερχόμενο Σεπτέμβρη όπου θα φιλοξενήσει τη Φινλανδία στην πρεμιέρα των ομίλων (07/09, στις 21:45) και στη συνέχεια θα ταξιδέψει στην Ιρλανδία (10/09, στις 21:45).