Γαλλία-Βέλγιο 1-0: Το ντέρμπι κρίθηκε με αυτογκόλ και οι Γάλλοι έκλεισαν θέση στους “8” (+videos)

Οι “τρικολόρ” ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο χρειάστηκαν ένα τυχερό γκολ στο φινάλε, για να κερδίσουν με 1-0 το Βέλγιο και να περάσουν στα προημιτελικά του Euro 2024.

Το παιχνίδι άρχισε με την Γαλλία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να πιέσει ψηλά. Κάπως έτσι, η πρώτη τελική ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό, όμως η προσπάθεια του Ραμπιό δεν βρήκε στόχο. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου στο ματς, ο Γκριεζμάν δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά ήταν αδύναμο και ο Καστέλς μπλόκαρε εύκολα.

Η κυριαρχία των “τρικολόρ” στο πρώτο κομμάτι του αγώνα σφραγίστηκε με δύο ακόμη φάσεις. Ο Εμπαπέ βρέθηκε σε θέση βολής στο 14′, όμως το σουτ πέρασε άουτ, με τον άσο της Ρεάλ να διαμαρτύρεται έντονα πως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τουράμ αστόχησε με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Σταδιακά οι Βέλγοι προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερη ώρα την κατοχή και να κυκλοφορήσουν καλύτερα την μπάλα. Στο 25′ ο Ντε Μπρόινε απείλησε με εκτέλεση φάουλ, αιφνιδιάζοντας τον Μενιάν, ο οποίος κατάφερε να απομακρύνει με τα πόδια.

Στο 34′ ήρθε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Γάλλους. Ο Κουντέ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τουράμ σηκώθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καστέλς. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ, με τον Τσουαμενί να σπαταλά δύο καλές ευκαιρίες με δικά του σουτ στο 39′ και το 45′, αστοχώντας από καλή θέση και στις δύο περιπτώσεις.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Τσουαμενί να απειλεί ξανά με νέο καλό σουτ, αλλά ο Καστέλς έπεσε σωστά και απομάκρυνε την μπάλα. Οι Γάλλοι ήταν πιο κινητικοί και έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους απέναντι στην καλά οργανωμένη βελγική άμυνα. Οι “τρικολόρ” είδαν τον Εμπαπέ να δημιουργεί καλές προϋποθέσεις, έπειτα από δική του εξαιρετική ατομική ενέργεια, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Καράσκο είχε την ευκαιρία να απειλήσει την εστία του Μενιάν, όμως τελευταία στιγμή τον έκοψε με φανταστικό τάκλιν ο Ερναντές. Πάντως, οι “κόκκινοι διάβολοι” έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 71′. Οι παίκτες του Τεντέσκο κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και ο Λουκάκου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Μενιάν ήταν στη θέση του και απομάκρυνε. Τρία λεπτά μετά είχαν και οι Γάλλοι μία σημαντική ευκαιρία. Ο Σαλιμπά πέρασε από τον Ντοκού, σούταρε από πλάγια θέση, όμως δεν κατάφερε να βρει εστία. Στο 83′ ο Ντε Μπρόινε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν και δύο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Ο Τσουαμενί βρήκε τον Κόλο Μουανί στα δεξιά, εκείνος έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στον Βερτόνγκεν και κατέληξε στα δίχτυα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-0 στο 85′.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντές, Καντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Τουράμ (62′ Κόλο Μουανί), Εμπαπέ, Γκριεζμάν.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέστο): Καστέλς, Καστάν (88′ Ντε Κέτελαρ), Φαές, Βερτόνγκεν, Τεάτ, Oνάνα, Ντε Μπρόινε, Καράσκο (89′ Λουκεμπάκιο), Ντοκού, Οπεντά (63′ Μανγκαλά), Λουκάκου.

Πηγή: ertsports.gr