Γεωργία-Πορτογαλία 2-0: Σόκαραν την παρέα του Ρονάλντο και ζουν το όνειρό τους (+videos)

Η ομάδα του Βίλι Σανιόλ εκμεταλλεύτηκε το rotation του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, νίκησε την Ισπανία με 2-0 στην “Veltins Arena” του Γκελζενκίρχεν και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα νοκ άουτ μίας μεγάλης διοργάνωσης.

Οι Γεωργιανοί ξεκίνησαν δυναμικά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Κβαρατσχέλια, μετά από αντεπίθεση, τελείωσε υποδειγματικά και άνοιξε το σκορ. Η Πορτογαλία αντέδρασε γρήγορα, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 16ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπιασε ένα δυνατό σουτ που αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μαμαρντασβίλι. Ο Κονσεϊσάο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 27ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ τρία λεπτά αργότερα, το μακρινό σουτ του Φέλιξ πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Οι Ίβηρες συνέχισαν να πιέζουν χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν ακόμα πιο γρήγορος, με τη Γεωργία να ψάχνει τις αντεπιθέσεις και την Πορτογαλία να ανεβάζει την πίεσή της. Στο 54ο λεπτό, ο Σίλβα ανέτρεψε τον Λοκοσβίλι και ο VAR ανέδειξε την παράβαση, δίνοντας πέναλτι στη Γεωργία. Ο Μικαουτάτζε το εκτέλεσε επιτυχώς, κάνοντας το 2-0 και στέλνοντας τους Γεωργιανούς στα ουράνια. Στο 71ο λεπτό, οι Γεωργιανοί άγγιξαν και το τρίτο γκολ, με το σουτ του Τσακβετάτζε να περνάει οριακά άουτ. Στα τελευταία λεπτά, οι Πορτογάλοι απείλησαν με αρκετές καλές φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (76′ Κβιρκβέλια), Κάσια, Λοκοσβίλι (63′ Τσιταϊσβίλι), Ντβάλι, Τσακβετάτζε (81′ Μεκβαμπισβίλι), Κοχορασβίλι, Κιτεϊσβίλι, Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια (81′ Νταβιτασβίλι)

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κόστα, Νταλότ, Περέιρα, Α. Σίλβα (66′ Σεμέδο), Ινάσιο, Νέτο (75′ Ζότα), Παλίνια (46′ Ρ. Νέβες), Ζ. Νέβες (75′ Μ. Νούνες), Κονσεϊσάο, Κ. Ρονάλντο (66′ Ράμος), Φέλιξ.