Η Δανία πήρε την ισοπαλία που χρειαζόταν για να προκριθεί, ενώ η Σερβία αποχαιρέτησε το τουρνουά (+videos)

Σε έναν αγώνα με λίγες ευκαιρίες, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με τους Δανούς να είναι οι ευνοημένοι του αποτελέσματος, καθώς τους εξασφάλισε την πρόκριση.

Η αναμέτρηση στο Μόναχο ξεκίνησε με έντονη πίεση από τη Δανία, που δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στην εστία του Ράικοβιτς. Οι Σέρβοι αμύνονταν υπομονετικά, χωρίς να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, με την καλύτερη στιγμή να έρχεται στο 20ο λεπτό όταν ο Έρικσεν δοκίμασε ένα σουτ που απέκρουσε ο Σέρβος τερματοφύλακας. Το ημίχρονο έληξε με λευκή ισοπαλία, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Σερβία επιχείρησε να σκοράρει με τον Μίτροβιτς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR λόγω οφσάιντ. Στη συνέχεια, το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, με τους Σέρβους να αναζητούν το γκολ που θα τους έστελνε στην επόμενη φάση, ενώ οι Δανοί προσπαθούσαν να διαχειριστούν το σκορ για να διατηρήσουν τις πιθανότητες πρόκρισης ως τρίτοι. Οι Σέρβοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ένα πέναλτι πάνω στον Μίτροβιτς, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Η ισοπαλία αυτή έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση στη Δανία, που συγκαταλέγεται στις καλύτερες τρίτες ομάδες της διοργάνωσης.

Δανία (Κάσπερ Γιούλμαντ): Σμάιχελ, Βέστεργκαρντ, Κρίστενσεν, Άντερσεν, Μέλε, Χόιμπιεργκ, Χιούλμαντ (77′ Ντιλέινι), Μπαχ (77′ Κρίστιανσεν), Έρικσεν, Βιντ ( 46′ Σκοβ Όλσεν), Χόιλουντ (59′ Ντόλμπεργκ)

Σερβία (Ντράγκαν Στόικοβιτς): Ράικοβιτς, Πάβλοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς, Ζίβκοβιτς, Γκουντέλι (46′ Γιόβιτς), Ίλιτς (67′ Βλάχοβιτς), Μιχάιλοβιτς (73′ Μλαντένοβιτς), Λούκιτς, Σάμαρντζιτς (46′ Τάντιτς), Μίτροβιτς