Καλαμάτα

Η Μαύρη Θύελλα του β΄ ημιχρόνου δεν έχει να φοβάται τίποτα, 1-2 με ανατροπή στα Χανιά (+videos)

Άφησε στην άκρη τη φοβηκότητα στην επανάληψη ο Αναστόπουλος και η Μαύρη Θύελλα το δικό του δηλαδή δημιούργημα έδειξε τα δόντια της.

Αν συνεχίσει με τη συνταγή του β΄ ημίχρονου η Καλαμάτα χωρίς να παίζει συντηρητικά και να γεμίζει την άμυνα με παίκτη παραπάνω που λείπει από τη μεσοεπιθετική της διάταξη, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα, διότι απέδειξε πως και το υλικό έχει και τους παίκτες και τις λύσεις και την πολυτέλεια ισάξιων με τους βασικούς, κινήσεων από τον πάγκο.

Με ανατροπή στα Χανιά, βρέθηκε να χάνει στο ά μέρος, γύρισε το παιχνίδι στην επανάληψη, με Μουστακόπουλο, Μόρσει στην πρώτη τους με την ομάδα να βάζουν σφραγίδα, με τα πολύ καλά στημένα που εκτέλεσε ο πρώτος, με την ισοφάριση και το πρώτο γκολ της χρονιάς για την ομάδα ο δεύτερος, η Καλαμάτα, παίζοντας επιθετικά, πιέζοντας ψηλά, πήρε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς, φεύγοντας με “διπλό” από μια όχι ιδιαίτερα φιλόξενη έδρα, κόντρα σε μια ομάδα μαχητική και ανταγωνιστική, αλλά εμφανώς κατώτερης ποιότητας.

Η Καλαμάτα έχασε ένα ολόκληρο ημίχρονο, όπου δεν έκανε καν τελική, αλλά στην επανάληψη ΕΥΤΥΧΩΣ διόρθωσε τα πράγματα και δικαιώθηκε για τις επιλογές της, σώζοντας την παρτίδα και μπαίνοντας με το δεξί στο πρωτάθλημα
Υπό ιδανικές συνθήκες ξεκίνησε το παιχνίδι, στους 25 βαθμούς η θερμοκρασία, αλλά με λιγοστό κόσμο στις κερκίδες.
Τα Χανιά παρατάχθηκαν με σύστημα 3-5-2, η Καλαμάτα με 3-4-3.

Εγκλωβισμένη στην παθητικότητά της η Καλαμάτα, δεν έκανε ούτε φάση στο α΄ μέρος, απέναντι στα Χανιά που μπήκαν πιο δυνατά, πιο αποφασιστικά, πήραν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα. Έλεγχο που διατήρησαν μέχρι τη λήξη του α΄ημιχρόνου, χωρίς να επιτρέψουν ουσιαστικά στον αντίπαλο να αμφισβητήσει την υπεροχή τους. Αργή στην κυκλοφορία της μπάλας, με πολυπρόσωπη άμυνα και μεσαία γραμμή που δεν παρήγαγε, αλλά και ούτε έκοβε αποτελεσματικά, η Καλαμάτα αδυνατούσε να ασκήσει πίεση στα καρέ του Σαφαρίκα και να δημιουργήσει φάσεις. Κι αν στην Πάτρα, δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, στα Χανιά είδαμε ακόμα χειρότερα, εμφανή αδυναμία στη μεσαία γραμμή της. Φορτώνει την άμυνα, τα πλάγια μπακ Ουές, Βαλεριάνος δεν ανέβαιναν επιτηρούμενα από τα αντίπαλα εξτρέμ και η ομάδα έτσι έδειχνε κομμένη στη μέση. Λίγες πάντως οι φάσεις στο α΄ μέρος, με τον κοντο το δέμας αλλά υπερδραστήριο Τσέλιο να είναι ο πρωταγωνιστής.
10′ Ο Τσέλιος σε κατά μέτωπο επίθεση, τρύπησε την άμυνα της Καλαμάτας, εκμεταλλεύτηκε κόντρα, σούταρε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κότσαρης αποσοβώντας σίγουρο γκολ.
23′ Σέντρα ο Προβυδάκης, ο Τσέλιος με κεφαλιά εξέθεσε την άμυνα της Καλαμάτας και νίκησε τον Κότσαρη 1-0
39′ Σέντρα – φάουλ Μορέιρα στην καρδιά της άμυνας των Χανίων, εξεπαφής κεφαλιά Μπακαγιόκο με το σώμα απέκρουσε ο Σαφαρίκας
Στην επανάληψη ξύπνησε ο Αναστόπουλος, αποφάσισε να παίξει με το αυτονόητο, για μια ομάδα που πάει για πρωτάθλημα και απέναντι σε έναν αντίπαλο απλά με πάθος και δύναμη, τέσσερις στην άμυνα με φορτωμένη τη μεσοπεπιθετική γραμμή και η είσοδος των Μουστακόπουλου, Ντιγκινί, Μόρσεϊ από το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, σταδιακά άλλαξε τη ροή του αγώνα. Η Μαύρη Θύελλα άρχισε να κάνει φάσεις, να χάνει ευκαιρίες, να απειλεί, οι κινήσεις Αναστόπουλου συνέχισαν να είναι με σκοπό την ενίσχυση μπροστά, Βασιλαντωνόπουλος, Γρίβας, φρέσκαραν τις γραμμές και έδωσαν ενέργεια και έτσι η ομάδα έφτασε στην μεγάλη ανατροπή

54΄ Ωραία ατομική προσπάθεια Μόρσει από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή αλλά είχε κακό τελείωμα, σουτάροντας ψηλά απελπιστικά άουτ.
65′ Καταπληκτική κάθετη στην κίνηση από Μορέιρα, γυριστό σουτ στη μεγάλη περιοχή από Ντιγκινί δύσκολα απέκρουσε ο Σαφαρίκας.
71′ Σουτ εκτός περιοχής από μακριά Βαλεριάνου ψηλά άουτ.
75′ Μόρσει σέντρα από τα αριστερά στο πίσω δοκάρι Βασιλαντωνόπουλος απευθείας απέκρουσε ο τερματοφύλακας τεράστια ευκαιρία. Εκτελέστηκε το κόρνερ, Μουστακόπουλος στην καρδιά της άμυνας αδράνησε η άυμνα, δεν βγήκε ο Σαφαρίκας και ο Μόρσει εύκολα με πλασέ από μισό μέτρο ισοφάρισε 1-1
82΄Νέο επικίνδυνο καλό κόρνερ από Μορέιρα, λάθος έξοδο Σαφαρίκα, κεφαλιά Αλγκαρανάζ στη γραμμή έδιωξε με το κεφάλι και ο Μουνάφο.
86′ Συρτό σουτ εκτός περιοχής από Ντιγκινί ελάχιστα άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι
91′ Μουστακόπουλος εκτέλεσε φάουλ στα καρέ, η μπάλα στρώθηκε στον Ντιγκινξί που με σουτ εκαρυνοβόλησε τον Σαφαρίκα για το 1-2.
Διαιτητής καλός, Ντάουλας (Δυτ, Αττικής) με βοηθούς Πάγκαλος, Φραγκιαδάκης (Λασιθίου), 4ος Μανδαλενάκης (Ηρακλείου), παρατηρητής Παπαδάκης (Λασιθίου)
ΧΑΝΙΑ (Δ. Σπανός): Σαφαρίκας, Γκμπενιόν, Στεπίνσκι, Γκοράνωφ, Προβυδάκης, Παχής (67′ Αρτουρουνάγκα), Μουνάφο, Τσέλιος, Λεμονής, Μανουσάκης, Μάλτσι (63′ Κόλα)
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Ν. Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές (67′ Βασιλαντωνόπουλος), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Τσελεπίδης (46′ Μουστακόπουλος) , Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος (78′ Γρίβας) , Ριένστρα (46′ Ντιγκινί), Μορέιρα, Παμλίδης (46′ Μόρσει), Αλγκαρανάζ.