Ίντερ Εσκάλδες – Βελέζ 5-1: Η ομάδα της Ανδόρας στο δρόμο της ΑΕΚ

Ίντερ Εσκάλδες – Βελέζ 5-1: Η ομάδα της Ανδόρας στο δρόμο της ΑΕΚ, με φόντο τον 3ο προκριματικό του Conference League

Η Ίντερ Εσκάλδες κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βελέζ μετά από σαρωτική επικράτησή της με 5-1 στην ρεβάνς των δύο ομάδων και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Conferene League, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ γνωρίζει από το βράδυ της Πέμπτης (18/7) την αντίπαλό της στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League μετά από τη ρεβάνς μεταξύ της Ίντερ Εσκάλδες με την Βελέζ, που βρήκε την ομάδα από την Ανδόρα να θριαμβεύει με 5-1 (ισόπαλο 1-1 το πρώτο ματς) και να παίρνει πανηγυρική πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στη θέση του οδηγού πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, χάρη στα δύο γκολ του Λόπες στο 43′ και στο 45+1, με τους Βόσνιους να μειώνουν στο 53ο λεπτό με τον Όρτετς αλλά στη συνέχεια να καταρρέουν.

Και αυτό γιατί η Ίντερ Εσκάλδες βρήκε και τρίτο γκολ στο 57′ με τον Μπερλάνγκα που την έφερε σε άκρως πλεονεκτική θέση έναντι της αντιπάλου της, για να γράψει το 4-1 στο 84ο λεπτό με τον ίδιο παίκτη και να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με το γκολ του Αντρέου στο 90+2′ με το οποίο διαμορφώθηκε το εκκωφαντικό 5-1 για εκείνη.
Υπενθυμίζεται πως η ΑΕΚ θα είναι γηπεδούχος στο πρώτο ματς με την Ίντερ Εσκάλδες στον δεύτερο προκριματικό γύρο, που θα διεξαχθεί στην “OPAP Arena” στις 24 Ιουλίου, με τη ρεβάνς να διεξάγεται στην Ανδόρα μία εβδομάδα αργότερα, την 1η Αυγούστου.