Καλαμάτα

Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0: Πόνεσαν πάλι τα ματάκια μας στη άδεια Παραλία – Εξελίξεις στην ομάδα… (+videos)

Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0: Πόνεσαν  πάλι τα ματάκια μας στη άδεια Παραλία – Εξελίξεις στην ομάδα… (+videos)

Τρεις εβδομάδες μετά την τελευταία της νίκη στο πρωτάθλημα (30/9) και το 2-1 επί του Παναργειακού, η Καλαμάτα χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας δύσκολα ξανά όμως 1-0 της Παναχαϊκής στο άδειο – ξανά – γήπεδο της «Παραλίας», για την 5η αγωνιστική του Β’  ομίλου της Super League 2. Δεν βλεπόταν ξανά η Καλαμάτα με τον Νίκο Αναστόπουλο να βρίσκεται πλέον κυριολεκτικά στον αέρα….

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου μετά από δύο σερί ισοπαλίες επέστρεψε στα «τρίποντα» με το γκολ του Παμλίδη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, διατήρησε το αήττητο που έχει από την έναρξη της σεζόν (3-2-0) και παράλληλα δεν επέτρεψε στους Αχαιούς να πανηγυρίσουν στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στον πάγκο τους.

Ο Έλληνας τεχνικός είδε την ομάδα του να φεύγει χωρίς βαθμό σε τέταρτο ματς στη σεζόν, έχοντας να επιδείξει μόλις μία νίκη, στις 29 Σεπτεμβρίου με το 1-0 επί του Αστέρα Β’  Aktor.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι Αχαιοί
Η Παναχαϊκή στο 20′ βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, αλλά ο Λεσάι έκανε λάθος πάσα, ωστόσο, στην εξέλιξη της φάσης οι Πατρινοί κέρδισαν ξανά τη μπάλα, με το σουτ του Πολέτο να μην ανησυχεί τον Κότσαρη.

Νέα καλή φάση για τους «κοκκινόμαυρους», δύο λεπτά μετά, με τη βαθιά μπαλιά στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων, όπου ο Κότσαρης πρόλαβε την τελευταία στιγμή να απομακρύνει πριν πλασάρει ο Ρόβας.

Παρότι ήταν ασύνδετη και δεν είχε καμία καλή φάση μέχρι το 37′, η Καλαμάτα απείλησε για πρώτη φορά με το γύρισμα του Μορέιρα στον Μόρσεϊ, με τη μπάλα να περνά παράλληλα από το τέρμα του Στογιάνοβιτς, χωρίς να παρεμβάλεται παίκτης των γηπεδούχων.

Φάση που θα συζητηθεί
Μία φάση που σηλώνει «πολλή συζήτηση» σημειώθηκε στο 39ο λεπτό, όταν ο Κοζορώνης στην προσπάθειά του να σουτάρει μέσα από την περιοχή δέχτηκε την προβολή του Πίρινεν, έπεσε στο έδαφος χωρίς να δοθεί κάποια παράβαση από τον διαιτητή, Καπρέτσο….

Βλέποντας κανείς την φάση, όμως, από το ριπλέι που έδειξε ο ΣΚΑΪ, ο αμυντικός της Μαύρης Θύελλας δεν φαίνεται να βρίσκει τη μπάλα αλλά το πόδι του Κοζορώνη, ο διαιτητής είναι πολύ κοντά στη φάση, παρ’  όλα αυτά έδειξε να συνεχιστεί το ματς…

Ο Παμλίδης σκόραρε ξανά
Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Καλαμάτα στη μοναδική ευκαιρία που της δόθηκε στο πρώτο 45λεπτο άνοιξε το σκορ με «δράστη» τον Παμλίδη. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός με δυνατό μονοκόματο σουτ στο 45+1′ μέσα από τη περιοχή νίκησε τον Στογιάνοβιτς και με το γκολ αυτό (δεύτερο που πετυχαίνει μετά από μία εβδομάδα στο 2-2 με την ΑΕΚ Β’) έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (1-0).

«Άνοιξε» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο
Μη έχοντας άλλες επιλογές, η Παναχαϊκή μπήκε στο δεύτερο ματς με στόχο να ισοφαρίσει. Αυτό είχε ως συνέπεια να ανοίξουν χώροι στην άμυνά της, γεγονός που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι.

Οι «κοκκινόμαυροι» από τη λανθασμένη έξοδο του Κότσαρη στο 52΄ λίγο έλλειψε να ισοφαρίσουν, αλλά ο Ρόβας κόπηκε την τελευταία στιγμή.

Σημαντική φάση σημειώθηκε στο 67′ για τους γηπεδούχους, με τον Αλκαρανάζ, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, να πιάνει το δυνατό σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Λίγο έλλειψε να «ντουμπλάρει» ο Παμλίδης
Τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσει» το «τρίποντο» των γηπεδούχων και να κάνει δύο τα προσωπικά του γκολ έχασε στο 80′  ο Παμλίδης.

Από τη σύγχυση στην περιοχή της Παναχαϊκής η μπάλα στρώθηκε στον έμπειρο παίκτη ο οποίος επί της ουσίας σε κενό τέρμα δεν κατάφερε από το ύψος της μεγάλης περιοχής να «καθαρίσει» το παιχνίδι (η μπάλα έφυγε λίγο άουτ μετά το σουτ που επιχείρησε).

Διαιτητής: Καπρέτσος (Μακεδονίας).”Φωνάζει” έντονα η Παναχαϊκή για την φάση του πέναλτι στο 39′.. Άριστοι αντίθετα ήταν οι βοηθοί του

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Ν. Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές, Βαλεριάνος (64′ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Πίρινεν, Μουστακόπουλος (89′ Αναστασόπουλος), Μορέιρα (89′ Γρίβας), Μόρσεϊ (78′ Κατάλντι), Παμλίδης, Μπαράλες (64′  Αλκαρανάζ), Μπακαγιόκο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Κοζορώνης, Παπατόλιος, Πολέτο (46′ Ζέκοφ), Λεσάι (58′ Ντε Τομάς), Νίλι (58′ Τραορέ), Ρόβας (62′ Μαδριγάλ).