Καλλιθέα – ΑΕΚ 0-0: Το έκανε ξανά! (+videos)

Η Καλλιθέα μετά την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό κατάφερε να πάρει δύο βαθμούς και από την ΑΕΚ με το ίδιο αποτέλεσμα (0-0), χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει!

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες έπαιζαν προσεκτικά χωρίς να δημιουργηθούν σημαντικές ευκαιρίες. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος έκανε μια σέντρα προς τον Πιερό, όμως ο επιθετικός από την Αϊτή δεν κατάφερε να σκοράρει. Αμέσως μετά, η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι αντέδρασε με αντεπίθεση, όπου ο Μουτίνιο πάσαρε στον Μανθάτη, αλλά ο Στρακόσα απέκρουσε το σουτ. Στο 33′, η ΑΕΚ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με μια πενταπλή φάση, όπου οι Πήλιος, Σιμάνσκι, και Πινέδα δεν κατάφεραν να νικήσουν τον εξαιρετικό τερματοφύλακα της Καλλιθέας, Μπερναμπέ.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Super League: Η βαθμολογία μετά την ισοπαλία της ΑΕΚ με την Καλλιθέα

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Ελίασον δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά και πάλι ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάνταλος και Πιερό συνεργάστηκαν ξανά, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 59′, ο Πινέδα και ο Ελίασον συνδυάστηκαν, όμως το σουτ του Σουηδού πέρασε άουτ. Η Καλλιθέα είχε τη δική της ευκαιρία στο 68′, όταν ο Μουτίνιο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πήλιου, αλλά αστόχησε.

Λίγο αργότερα, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, με τον Τζιάνι να χάνει την ευκαιρία. Στο 87′, η ΑΕΚ είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Τσούμπερ να παίρνει κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Καλλιθέα απάντησε στο 89′ με τον Σοϊρί να βρίσκεται απέναντι από τον Στρακόσα, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε το σουτ.

Athens Kallithea: Μπερναμπέ, Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Πασαλίδης (71′ Τσιβελεκίδης), Μανθάτης, Μερκάτι (66′ Ντιαγέ), Ντιμπά, Χάνουσεκ, Ντεμέτριους (66′ Βασιλόγιαννης), Μουτίνιο (71′ Βαλμπουενά), Τζιάνι (85′ Σοϊρί)

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πινέδα, Βίντα, Μουκουντί (36′ Κάλενς), Πήλιος, Σιμάνσκι (66′ Γιόνσον), Μάνταλος, Περέιρα (75′ Τσιλούλης), Κοϊτά (66′ Τσούμπερ), Ελίασον (75′ Φερνάντες), Πιερό

Με πληροφορίες: ertsports.gr