Κλαμπ Μπριζ – ΑΕΚ 4-1: Νέα φιλική συντριβή… (+videos)

Η ΑΕΚ πάλεψε κόντρα στην πρωταθλήτρια Βελγίου Μπριζ, αλλά ηττήθηκε με 4-1, με το σκορ να διαμορφώνεται στο πρώτο 45λεπτο και τον Μπαρμπερά να σκοράρει στο 117′. Ντεμπούτο Μπρινιόλι με τα κιτρινόμαυρα, έπαιξαν και οι Λιούμπιτσις και Άμραμπατ, καθώς και οι παίκτες της δεύτερης ομάδας.

H ΑΕΚ  ηττήθηκε 4-1 από την Κλαμπ Μπριζ στο φιλικό που διεξήχθη στο προπονητικό της, το οποίο είχε διάρκεια δύο ωρών και χωρίστηκε σε τρία μέρη. Η Ένωση είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, ανιμετώπισε όμως προβλήματα και στην αμυντική της λειτουργία, με αποτέλεσμα να ηττάται με 4-1.

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Νορντίν Άμραμπατ που ενσωματώθηκε προ ημερών στην προετοιμασία της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα θα δώσει άλλο ένα φιλικό στις 10 Ιουλίου με τη Γάνδη, το οποίο θα είναι και το τελευταίο για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της.

Ο Γκαρσία της έδωσε προβάδισμα, οι Βέλγοι το έφεραν τούμπα

Η Ένωση προηγήθηκε στο 11ο λεπτό, στην πρώτη της φάση στο ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον και λάθος απομάκρυνση των Βέλγων, ο Γκαρσία με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπριζ ισοφάρισε δύο λεπτά μετά με το αυτογκόλ του Λιούμπιτσις. Ο Κροάτης προσπάθησε να τη γυρίσει στον Μπρινιόλι που ήταν εκτός εστίας, ωστόσο αυτή άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας.

Οι Βέλγοι έκαναν το 2-1 στο 30ο λεπτό. Ο Ζουτγκλά βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή του Μπρινιόλι και νίκησε τον Ιταλό γκολκίπερ. Οι κιτρινόμαυροι φώναξαν έντονα ότι ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου 45λεπτου η Μπριζ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ταλμπί μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει τον Μπρινιόλι και να κάνει το 3-1.

Η ΑΕΚ πίεσε στο δεύτερο κομμάτι του φιλικού

Το δεύτερο κομμάτι του φιλικού το οποίο ήταν διάρκειας 30 λεπτών βρήκε την ΑΕΚ να πιέζει τα καρέ του Μινιολέ και να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο 53ο λεπτό μετά από κλέψιμο στην περιοχή της Μπριζ, ο Γκαρσία δεν εκτέλεσε αν και είχε προϋποθέσεις για να το κάνει. Το δοκίμασε ο Γιόνσον αλλά η προσπάθειά του πέρασε κόρνερ με παρέμβαση αμυντικού των Βέλγων.

Ένα λεπτό μετά ο Πήλιος έπιασε ένα ωραιό σουτ από τη γωνία της περιοχής, ωστόσο η προσπάθειά του σταμάτησε άουτ. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν την πίεση στα καρέ του Μινιολέ και στο 57′ ο Γκαρσία έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει με σουτ από τη γωνία της περιοχής, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Στο 59′ το ωραιό βολέ του Μήτογλου μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο άουτ.

Η Μπριζ άλλαξε την ενδεκάδα στο 67′ και ο ρυθμός έπεσε μέχρι το φινάλε του δευτέρου μέρους. Ο Γαλανόπουλος ήταν πιο δραστήριος πιέζοντας (είχε και κάποια σουτ), όμως το 3-1 παρέμεινε μέχρι και το 75′.

Η ΑΕΚ Β’ το πάλεψε, οι Βέλγοι το έβαλαν στο τέλος

Η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ, έχοντας στη σύνθεσή της τον Μάνταλο και τον Άμραμπατ στάθηκε πολύ καλά κόντρα σε αυτή της Μπριζ. Μπήκε από νωρίς με διάθεση να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ και στο 79′ ο Θεοδωρίδης σκόραρε μετά από ολέθριο λάθος του Μπογιατά, αλλά χρησιμοποίησε το χέρι του και το γκολ ακυρώθηκε.

Το ίδιο συνέβη και με τον Ελ Ταϊμπί στο 90′ που έβαλε την κόντρα στον Θεοχάρη και σκόραρε προ κενής εστίας, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς χρησιμοποίησε το χέρι του.

Στο 92′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ. Ο Μαχαίρας έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο Κάτσικας εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Οι Βέλγοι πήραν σταδιακά την μπάλα στα πόδια τους και είχαν και δοκάρι στο 107′.

Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν για να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο αυό το πέτυχε η Μπριζ με τον Μπαρμπερά στο 117′, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο πρώτο κομμάτι: Μπρινιόλι, Ρότα, Χατζησαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ζίνι, Ελίασον, Λιούμπιτσιτς, Γκαρσία

Έπαιξαμν και οι: Πήλιος, Άμραμπατ, Μάνταλος.

Η δεύτερη ενδεκάδα της ΑΕΚ: Θεοχάρης, Κανελλοπουλος, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κάτσικας, Άμραμπατ (90′ Μαχαίρας), Μάνταλος, Θεοδωρίδης.