Κροατία-Ιταλία 1-1: Λύτρωση με buzzer beater Τζακάνι! (+videos)

Οι Κροάτες είχαν την πρόκριση εξασφαλισμένη μέχρι το 90’+8′, όταν ο Τζακάνι σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ, ανατρέποντας την κατάσταση και στέλνοντας την Ιταλία στους “16” του Euro 2024.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Κροάτες να μπαίνουν δυναμικά και να ελέγχουν τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να διασπάσουν την ιταλική άμυνα που παρατάχθηκε με τρεις στόπερ. Στο 5′, η Κροατία είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με μακρινό σουτ του Σούσιτς, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ντοναρούμα. Μετά το δεκάλεπτο, οι Ιταλοί άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί, με τον Πελεγκρίνι να χάνει μια καλή ευκαιρία έπειτα από σέντρα του Ντιμάρκο. Σταδιακά, η “Σκουάντρα Ατζούρα” ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 21′ παραλίγο να ανοίξει το σκορ όταν ο Νταρμιάν έβγαλε σέντρα και ο Ρετέγκι έκανε κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Η Ιταλία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις στημένες φάσεις, με τον Λιβάκοβιτς να απομακρύνει με δυσκολία μια κεφαλιά του Μπαστόνι. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο δυναμικά, με τους προπονητές να κάνουν διορθωτικές κινήσεις. Ο Φρατέζι μπήκε στο παιχνίδι αλλά ήταν άτυχος, καθώς στο 52′ η μπάλα βρήκε το χέρι του σε προσπάθεια του Κράμαριτς και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR. Ο Μόντριτς ανέλαβε την εκτέλεση στο 54′, αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε στην αριστερή του γωνία. Στο επόμενο λεπτό, ο Μόντριτς πήρε την εκδίκησή του, σκοράροντας από κοντά έπειτα από απόκρουση του Ντοναρούμα σε σουτ του Μπούντιμιρ, κάνοντας το 1-0 για την Κροατία στο 55′.

Ο Σπαλέτι αμέσως έκανε την Ιταλία πιο επιθετική, με τους Ιταλούς να ανεβάζουν τις γραμμές τους και να προσπαθούν να πιέσουν για την ανατροπή.

Η Ιταλία σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ισοφαρίζοντας με ένα πανέμορφο γκολ του Τζακάνι. Με ένα δεξί πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 και δίνοντας την πολυπόθητη πρόκριση στους Ιταλούς.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Πόνγκρασιτς, Γκβάρντιολ, Σούταλο, Μόντριτς (80′ Μάγιερ), Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (70′ Ιβάνουσετς), Σούσιτς (70′ Πέρισιτς), Πάσαλιτς (46′ Μπούντιμιρ), Κράμαριτς (90′ Γιουράνοβιτς).

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Νταρμιάν (81′ Τζακάνι), Μπαρέλα, Ζορζίνιο (81′ Φατζόλι), Ρασπαντόρι (75′ Σκαμάκα), Πελεγκρίνι (46′ Φρατέζι), Ντιμάρκο (57′ Κιέζα), Ρετέγκι.