Λαμία – Ολυμπιακός 0-3: “Διπλό” με τη σφραγίδα του Ελ Κααμπί – Δηλώσεις (+videos)

Με τον Μαροκινό επιθετικό να σκοράρει τα πρώτα του δύο γκολ φέτος, ο Ολυμπιακός έφυγε με νίκη από τη Λαμία, κερδίζοντας με 3-0 την ομώνυμη ομάδα. Έτσι, διατήρησε το απόλυτο των νικών στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της Super League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο γήπεδο του ΔΑΚ Λαμίας, παίρνοντας από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 4ο λεπτό, ο Ντόη απείλησε με κεφαλιά, αλλά η μπάλα βγήκε άουτ. Λίγο αργότερα, ο Βέλντε έκανε σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Οι Πειραιώτες πίεσαν έντονα και πλησίασαν στο γκολ μετά από λάθος των γηπεδούχων, όμως ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 16′, ο Μαρτίνς έκανε επικίνδυνο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Κόστιτς απέκρουσε. Παρά το δυναμικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, η Λαμία κατάφερε να περιορίσει τις επιθέσεις τους και μάλιστα έφτασε κοντά στο γκολ με τον Τζολάκη να απεκρούει το σουτ του Φουρτάδο. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαρτίνς βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Τελικά, στο 41′ ο Ελ Κααμπί άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Τσικίνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λαμία είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 46′, όταν ο Βλαχομήτρος σούταρε από δεξιά, αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε με το πόδι.

Στο 54ο λεπτό, ο Πιρόλα δεν κατάφερε να συνεχίσει και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά, δίνοντας τη θέση του στον Κάρμο, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έδειχνε πιο ενεργητική, με τον Κάρμο να συμβάλλει στην κυκλοφορία της μπάλας, κρατώντας τον Ολυμπιακό συνεχώς κοντά στην περιοχή της Λαμίας. Στο 61ο λεπτό, ο Ολυμπιακός είχε διπλή ευκαιρία: το πλασέ του Έσε από τα όρια της περιοχής αποκρούστηκε από τον Κόστιτς, ενώ το σουτ του Βέλντε στη συνέχεια πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε τη νίκη στα επόμενα λεπτά. Στο 79′, ο Ροντινέι έκανε μια εξαιρετική ενέργεια και έδωσε την μπάλα στον Ελ Κααμπί, ο οποίος από τα δεξιά της περιοχής σούταρε με το δεξί και πέτυχε το 2-0. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί.

Στο 81′, ο Τζολάκης έκανε βαθιά μπαλιά, ο Μασούρας κέρδισε την κεφαλιά, και ο Ελ Κααμπί έδωσε γρήγορα την μπάλα στον Μαρτίνς, που με δυνατό δεξί σουτ ανέβασε το σκορ στο 3-0. Οι Πειραιώτες είχαν κι άλλες ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ, αλλά το σκορ έμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Λαμία (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Σαραμαντάς (65′ Ραντόνια), Κορνέζος, Γιαννούτσος (76′ Σάντμπεργκ), Αντράντε, Νούνιες (76′ Δοϊρανλής), Ρινγκ, Μέκιτς (65′ Γκουίντο), Μπίκοφ, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (83′ Σιμόνι).
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (86′ Κοστίνια), Ντόη, Πιρόλα (54′ Πιρόλα), Ορτέγκα, Στάμενιτς (85′ Γκαρθία), Έσε, Μαρτίνς, Τσικίνιο, Βέλντε (76′ Μασούρας), Ελ Κααμπί (85′ Γιάρεμτσουκ).