Λευκή ισοπαλία στο δεύτερο φιλικό για τον Παναθηναϊκό (+videos)

Δεν κατάφεραν οι πράσινοι να βγάλουν τον επιθετικό πλουραλισμό του προηγούμενου φιλικού και κόλλησαν στο 0-0 με την Πάφο, σε ένα παιχνίδι που καμία από τις δύο ομάδες δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρούν ρυθμό για να δημιουργήσουν με αξιώσεις ευκαιρίες. Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 33′ και άνηκε στην ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο, όταν ο Κότσιρας έσπασε την μπάλα στον Μαντσίνι, με τον Αργεντινό εξτρέμ να βρίσκει τον Γερεμέγεφ, με τον Σουηδό επιθετικό να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Στο 43′ λεπτό ήταν η σειρά της Πάφου να απαντήσει στις ευκαιρίες, ο Ζάιρο βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Τάνκοβιτς, με τον άλλοτε μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ να μην καταφέρνει να νικήσει τον Λοντίγκιν. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι αρκετές αλλαγές που έγιναν από τους δύο τεχνικούς συνέβαλλαν στο να μειωθεί ακόμα περισσότερο ο ρυθμός με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν ευκαιρίες με αξιώσεις. Στο 81′ ο Τσοκάι έκανε το σουτ από διαγώνια θέση με τον τερματοφύλακα της κυπριακής ομάδας να έχει απάντηση. Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν (46′ Ντραγκόβσκι), Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (69′ Κατρής), Γεντβάι (24′ Ζέκα), Κώτσιρας (46′ Πέρεθ), Βιλένα (69′ Κυριόπουλος), Αράο (69′ Τσοκάι), Μαντσίνι (69′ Νίκας), Λημνιός (46 Φίκαϊ), Τζούρισιτς (69′ Μπρέγκου), Γερεμέγεφ (69′ Νταμπίζας)
Πάφος (Χουάν Κάρλος Κασέδο): : Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκόλνταρ, Μπρούνο, Ζάιρο, Τάνκοβιτς, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Πελάτζιο, Κορέια.

Πηγή: ertsports.gr