Λιόν – Ολυμπιακός 2-0: Νίκη για τους Γάλλους με δύο γκολ σε έξι λεπτά (+videos)

Η Λιόν κατάφερε να νικήσει τον Ολυμπιακό, σημειώνοντας δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών, πρώτα στο 65′ και μετά στο 71′.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λιόν να πιέζει έντονα από την αρχή, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα και την κυκλοφορία του Ολυμπιακού.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 3ο λεπτό, όταν ο Λακαζέτ έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πίεζαν για ένα γκολ, αλλά ο Ολυμπιακός αμύνθηκε καλά, σχηματίζοντας δύο σφιχτές αμυντικές γραμμές κοντά στην περιοχή.

Παρά την πίεση, η επόμενη ευκαιρία για τη Λιόν ήρθε στο 22′, όταν ο Νουαμά εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Κάρμο και έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε.

Στο 25′, ο Τολισό επιχείρησε άλλο ένα σουτ από δύσκολη γωνία, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 32′, όταν ο Ροντινέι έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, και ο Περί έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Λακαζέτ να δοκιμάζει ένα ακόμη σουτ στις καθυστερήσεις, το οποίο απέκρουσε ο Τζολάκης.

Όλα έγινα στο β’ ημίχρονο
Παρόλο που ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρίες για να προηγηθεί, στο «ξέφρενο» ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, από το 60′ και μετά αντιμετώπισε δυσκολίες στο να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας και να επιβραδύνει τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλε η Λιόν, κάτι που τελικά κόστισε.

Στο 65′, ο Σερκί μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, χωρίς να δεχτεί πίεση, και με ένα εντυπωσιακό σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Τζολάκη για το 1-0.

Στη συνέχεια, στο 71′, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν μια ταχύτατη αντεπίθεση με λίγες πάσες, ο Ζαχά έδωσε εξωτερικά στον Μπενραχμά, ο οποίος με ένα σουτ που κόντραρε στον Κάρμο, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τζολάκη, κάνοντας το 2-0.

Λιόν (Πιέρ Σαζ): Περί, Μέιτλαντ-Νάις, Ομάρι, Τσάλετα-Τσαρ, Ταλιαφίκο, Μάτιτς (67′ Τέσμαν), Τολισό, Νουαμά (81′ Ντιαβαρά), Τσερκί (67′ Μπενραχμά), Φοφανά (67′ Ζαχά), Λακαζέτ (75′ Μικαουτάτζε).
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρέτσος (83′ Ντόη), Πιρόλα (68′ Στάμενιτς), Κάρμο, Ροντινέι, Έσε, Γκαρθία (68′ Γουίλιαν), Τσικίνιο (83′ Βέλντε), Ορτέγκα, Γιάρεμτσουκ (60′ Κωστούλας), Ελ Κααμπί.