Καλαμάτα

Μαγνητική ο Τζανακάκης που πονάει στη μέση, δοκιμές σε πρόσωπα και συστήματα…

Με διάθεση αντιμετώπισαν και το χθεσινό φιλικό με τον Μακεδονικό οι παίκτες της Καλαμάτας. Η «μάχη» για το βασικό σχήμα είναι έντονη, γεγονός που ικανοποιεί την τεχνική ηγεσία. Η Μαύρη Θύελλα, ήταν καλύτερη, κέρδισε δίκαια 0-1, το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν ειδικά στο α΄ μέρος οι «μελανόλευκοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Όπως αναφέρεται και στη σχετική ανακοίνωση της Π.Α.Ε., αλλά φάνηκε και στο γήπεδο, τα σημάδια της κόπωσης από τις εντατικές προπονήσεις είναι εμφανή. Πριν αναχωρήσουν για τον αγώνα στη Νέα Ευκαρπία οι παίκτες έκαναν στο Ελατοχώρι προπόνηση.

Το μελανό σημείο της αναμέτρησης είναι ο τραυματισμός του Τζανακάκη στο 24’ και η αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο. Πάνω στη διεκδίκηση, δέχτηκε ένα χτύπημα στη μέση, θα κάνει άμεσα μαγνητική – δε θα περιμένουν στην ομάδα να επιστρέψουν Καλαμάτα – και ανάλογα τα αποτελέσματα θα εκτιμηθεί η κατάστασή του.

Αύριο πάντως η ομάδα έχει ρεπό. Επιστρέφει στο γήπεδο την Παρασκευή με διπλή προπόνηση, το Σάββατο το φιλικό με τον Εθνικό Κεραμιδίου θα γίνει στο γήπεδο του Πιερικού, το Δημοτικό στάδιο Κατερίνης και η αποστολή επιστρέφει στη βάση της. Nα επισημάνουμε ότι και η φιλοξενία από τους ανθρώπους του Μακεδονικού ήταν άψογη.

Στο φιλικό με τον Μακεδονικό, για διάφορους λόγους δε συμμετείχαν οι Παμλίδης, Άλβες, Αλγκαρανάζ, Μπαράλες, Πίρινεν. Πολυτέλεια να έχεις τέτοιους παίκτες στην άκρη…

Όσον αφορά πάντως το αγωνιστικό σκέλος του παιχνιδιού με τον Μακεδονικό, διαφαίνεται η πρόθεση της ομάδας να μπαίνει δυνατά στο γήπεδο και να πιέζει ψηλά και σε όλους τους χώρους στο πρώτο 20λεπτο. Ακολούθως να διαχειρίζεται το παιχνίδι και σταδιακά να πιέζει. Στην περίοδο που βρισκόμαστε η εικόνα της Καλαμάτας, η ανταπόκριση στο συγκεκριμένο πλάνο και η απόδοσή της ήταν ικανοποιητικές. Η φυσική κατάσταση ενισχύεται, τους κατάλληλους παίκτες για να παίξει ο Αλενατόρε τον τρόπο που προαναφέραμε τους έχει, ο χρόνος κρίνουν οι υπεύθυνοι είναι υπέρ της Καλαμάτας. Καμία ομάδα στον κόσμο δε μπορεί να ασκεί σε όλο το 90λεπτο την ίδια πίεση, πόσο μάλλον όταν είναι στην περίοδο προετοιμασίας.

Στα αξιοσημείωτα της νίκης επί του Μακεδονικού, οι δοκιμές Αναστόπουλου σε ρόλους και συστηματα. Ο Γρίβας έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης, θετική η εμφάνισή του, είχε την κίνηση και την πίεση που ζητάει ψηλά ο προπονητής της ομάδας ιδίως στα πρώτα λεπτά. Η πίεση αυτή άλλωστε έφερε από νωρίς το γκολ που πέτυχε ο Στρούγγης στο 18΄.

Στην επανάληψη ο Αναστόπουλος θέλοντας να δει πως αντιδρά η ομάδα του στο ενδεχόμενο πίεσης από τον αντίπαλο για να ανατρέψει το σκορ, κλειδώνοντας για λογαριασμό της δική του ομάδας τη νίκη, έπαιξε καθαρό 5-3-2. Ουές, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Στίκας στην άμυνα, Ουμπέντα, Ξενιτίδης, Κατάλντι στοη μεσαία γραμμή, Μορέιρα, Ντιγκινί μπροστά να κινούνται σε ελεύθερο χώρο, χωρίς φορ. Η ομάδα δε δέχτηκε φάσεις ενώ μπροστά απείλησε αλλά χωρίς τύχη

Για την ιστορία Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μορέιρα έμειναν στο γήπεδο σε όλο το 90λεπτο.