Τοπικές Ενώσεις

Με το καλημέρα και με επαγγελματική νίκη έδειξε τα δόντια της η Θύελλα Πύργου

Ο Πύργος F.C./Θύελλα, ξεκίνησε νικηφόρα το ταξίδι του στο πρωτάθλημα της Α’ Ηλείας, επικρατώντας με άνεση στα Μακρίσια της τοπικής ομάδας με 3-1, σκορ το οποίο είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Πύργου, πέτυχε μια επαγγελματική νίκη, αφού πήρε το προβάδισμα στο 15’ με πλασέ από τον Δημήτρη Τσίγκρηλα, για να έρθει στο 30΄ο Μπέριος με κεφαλιά να κάνει το 0-2. Στο 33΄μείωσαν τα Μακρίσια με τον Γαλανόπουλο, αλλά στο 44΄ο Χαντί με απευθείας φάουλ έκανε το 1-3. Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι, το σκορ αυτό παρέμεινε έως το τέλος. Παράπονα για τον καθαρό χρόνο που παίχτηκε έκανε η ομάδα του Πύργου. «Η πρεμιέρα είναι πρεμιέρα», ανέφερε ο προπονητής Ανδρέας Τρυφωνόπουλος.

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Μαραθιάς, Τζούμας (60΄Πρέντι), Π. Νικολόπουλος, Καπουράνι, Καρβουνιάρης, Νικολακόπουλος (46΄Σιούλας), Κριαράς, Καραθανάσης (70΄Διαμαντάκος), Γαλανόπουλος, Δ. Νικολόπουλος, Καλαμαράς.

ΠΥΡΓΟΣ F.C.Θ.: Τσεκούρας, Μπέριος (85΄Γαλανόπουλος), Τσίγκρηλας, Αντωνόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κατσιώλης, Χαντί (80΄Σέζαρ), Τζανέτος (70΄Λιόσης), Μαρίνου (46΄Κωνσταντόπουλος), Μπίσα (70΄Λούσκος), Λαθύρης.

Στην πρεμιέρα πάντως της Α’ Ε.Π.Σ.Ηλείας, αίσθηση προκάλεσε σε ένα πάντως επεισοδιακό ματς η νίκη με 1-4 της Δάφνης Ανδραβίδας επί του Χειμαδιού, με Δάφνη και Θύελλα Πύργου να είναι οι ομάδες που πήραν την 1η αγωνιστική το τρίποντο…