Ποδόσφαιρο

Ναϊμέχεν – Ολυμπιακός 0-2: Είχε κέφια ο Ζέλσον Μάρτινς

Ναϊμέχεν – Ολυμπιακός 0-2: Είχε κέφια ο Ζέλσον Μάρτινς, συνεχίζουν να βελτιώνονται οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Ζέλσον Μάρτινς κέρδισε με 2-0 τη Ναϊμέχεν στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας του. Τη σοβαρότητα στην άμυνα και την ομαλή ενσωμάτωση των μικρών στο στυλ ποδοσφαίρου του Χοσέ Μεντιλίμπαρ κρατάνε οι “ερυθρόλευκοι”.

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε σε ακόμη ένα φιλικό ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 2-0 τη Ναϊμέχεν, ενώ θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα τέρματα αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στα τελειώματά του.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες και κορυφαίου του αγώνα ήταν οι Ζέλσον Μάρτινς και Γιώργος Μασούρας, ενώ σε αντίθεση με την αναμέτρηση της Παρασκευής (26/07) κόντρα στην Αλ Καντισίγια, οι “ερυθρόλευκοι” περιόρισαν τα λάθη στην άμυνά τους.

Ο Ολυμπιακός αναμένεται να επιστρέψει από την Ολλανδία, όπου διεξάγεται το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, με το επόμενο φιλικό να είναι με αντίπαλο την Νότιγχαμ Φόρεστ στις 8 Αυγούστου.

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες ήταν αναγνωριστικά, με μόνο αξιοσημείωτη φάση ένα μπλοκάρισμα του Αναγνωστόπουλου σε ακίνδυνο σουτ, που κόντραρε σε πόδια παικτών του Ολυμπιακού.

Από τις πτέρυγες και κυρίως από τα αριστερά προσπαθούσε να αναπτυχθεί η ολλανδική ομάδα, στοχεύοντας ξεκάθαρα στην απειρία του Αποστολόπουλου, ενώ σε μία περίπτωση που πήγε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ η Ναϊμέχεν, ο Κουτσίδης ήταν εκεί για να διώξει πριν γίνει απειλητικός ο σύλλογος της Eredivisie.

Πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους “ερυθρόλευκους” ήταν στο 24′, όταν ο Ζέλσον Μάρτινς έκανε τη σέντρα, ο Κωστούλας έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά αυτή κατέληξε μακριά από το τέρμα του Φαν Γκάσελ.
Το 0-1 ήρθε εννέα λεπτά αργότερα με όμορφο τελείωμα του Μάρτινς μέσα και αριστερά στη μεγάλη περιοχή της Ναϊμέχεν, δείχνοντας σε ακόμα ένα ματς ότι είναι ανεβασμένος σε σχέση με το ολοκλήρωση της προηγούμενης σεζόν.

Ο Ολυμπιακός, από το δεύτερη μισό του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα, περιόρισε τους κινδύνους στην άμυνά του και η υπεροχή του μετουσιώθηκε σε δεύτερο γκολ, με σκόρερ τον αρχηγό του Γιώργο Μασούρα.

Το πρέσινγκ στο πρώτο τρίτου της Ναϊμέχεν απέδωσε καρπούς για τους Πειραιώτες, ο διεθνής Έλληνας εξτρέμ έκλεψε την μπάλα και με υπέροχη ψηλοκρεμαστή εκτέλεση έκανε το 2-0.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου, λίγο έλειψε να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 οι “ερυθρόλευκοι”. Γρήγορη επιθετική μετάβαση από τον Ολυμπιακό, με τον Φαν Γκάσελ να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μασούρα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Με 10 από τους 11 που ξεκίνησε το ματς, βγήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Μοναδική αλλαγή ο Κωνσταντίνος Τζολάκης στη θέση του Αλέξανδρου Αναγνωστόπουλου.

Πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν από τους Ολλανδούς, ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε στη δεξιά πλευρά του ο διεθνής Έλληνας τερματοφύλακας.

Οι “ευθρόλευκοι” απείλησαν στο 72′, με τον Παπακανέλλο να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Φαν Γκάσελ. Αυτό ήταν το δεύτερο δοκάρι του Ολυμπιακού, μετά από εκείνο του Αποστολόπουλου στο 29′.

Αυτό ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι κάτοχοι του Conference League μέχρι το τέλος του ματς, καθώς μία έξυπνη μπαλιά του Μπιανκόν στην πλάτη της άμυνας της Ναϊμέχεν με στόχο τον Ροντινέι στο 86′, κόπηκε σε κόρνερ από την ολλανδική άμυνα.

Αναλυτικά η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Αναγνωστόπουλος (46′ Τζολάκης), Ροντινέι, Πιρόλα (73′ Άμπι), Κουτσίδης, Αποστολόπουλος (Μουζακίτης 73′), Μπιανκόν (Ρέτσος 85′), Μπακούλας, Ζέλσον (Τσικίνιο 83′), Παπακανέλλος (Μπιέλ 83′), Μασούρας, Κωστούλας.