Νίκη Βόλου – ΑΕΛ 3-3: Ματσάρα στο Πανθεσσαλικό, κράτησαν το αήττητο οι “βυσσινί” (+video)

Ματσάρα έγινε στο Πανθεσσαλικό ανάμεσα στη Νίκη Βόλου και την ΑΕΛ, με το παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της Super League 2 να λήγει ισόπαλο 3-3.

Δεν είχε νικητή το παιχνίδι μεταξύ της Νίκης Βόλου και της ΑΕΛ. Η αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Super League 2 έληξε ισόπαλη 3-3.

Η ΑΕΛ έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων, η Νίκη έκανε την ανατροπή, όμως οι βυσσινί πριν από το φινάλε έφεραν ξανά την ισορροπία, κρατώντας το αήττητο.

Στην βαθμολογία, οι βυσσινί είναι στην κορυφή με 13 πόντους στο +3 από Μακεδονικό και ΠΑΣ Γιάννινα. Στην 8η θέση με τέσσερις η Νίκη Βόλου.

Οι βυσσινί προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Ηλιάδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, αφού πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα της Νίκης Βόλου.

Στο 17ο λεπτό η ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Παπαγεωργίου έκανε την προβολή, έπειτα από σουτ, ο Σούλης αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Η Νίκη Βόλου δεν το έβαλε κάτω και στο 40ο λεπτό, πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, κατάφερε να μειώσει. Το λάθος έγινε στην άμυνα των βυσσινί, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και ο Δούμτσης μείωσε.

Οι γηπεδούχοι στο 60ο λεπτό έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Οι παίκτες της ΑΕΛ δεν μπόρεσαν να “καθαρίσουν”, έπειτα από μία στατική φάση, η μπάλα έφτασε στον Σαποβάλοφ μέσα στην περιοχή και εκείνος με σουτάρα έκανε το 2-2.

Η Νίκη Βόλου κατάφερε να φέρει “τούμπα” το παιχνίδι στο 70ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ, με γέμισμα στην περιοχή, έγινε το γύρισμα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο Βερνάρδος την έσπρωξε στα δίχτυα, ξεσηκώνοντας το Πανθεσσαλικό.

Η ΑΕΛ, όμως, μπόρεσε να ισοφαρίσει ξανά. Ο Πασάς με σουτ στο 84ο λεπτό, έπειτα από λάθος γύρισμα των γηπεδούχων μπόρεσε να φέρει ξανά το ματς στα ίσα.

Νίκη Βόλου: Σούλης (46′ Τσέλιος), Οικονομόπουλος (46′ Σαποβάλοφ), Ματάους, Προδρομίτης, Νταμιάν Σίλβα, Εντ Κάρλος (46′ Λίταινας), Αμπονσά, Γκαντέλιο, Δούμτσης (73′ Βλάχος), Αρίας, Βερνάρδος.

ΑΕΛ: Περντρέου, Τριμμάτης, Βαφέας, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος (56′ Κοσσονού), Παναγιωτίδης (56′ Γιαξής), Οικονόμου, Κ. Παπαγεωργίου (64′ Στίνα), Πασάς, Μούργος, Μωραΐτης.